Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:59:32 -6h
Tokio (Japonia) 04:59:32 +8h
Sydney (Australia) 05:59:32 +9h
Londyn (Anglia) 19:59:32 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Euro wczoraj osiągnęło najniższy kurs od prawie 4 lat

18.05.2010 10:27 wtorek
Kłótnia w strefie euro w sprawie warunków przyznawania pomocy finansowej dla państw pogrążonych w kryzysie - dyktatowi Niemiec sprzeciwił się belgijski dziennik "Le Soir". Chodzi o fundusz ratunkowy w wysokości 750 miliardów euro, uzgodniony w ubiegłym tygodniu.

 Państwa eurolandu teraz muszą uzgodnić szczegóły uruchamiania finansowego wsparcia, to nie udało się dziś w nocy ministrom finansów eurolandu. Niemcy, przy wsparciu Finlandii chcą, by za każdym razem o przyznaniu pomocy decydował ich parlament narodowy. "To nowe warunki, które będą blokować uruchomienie pomocy" - komentuje gazeta "Le Soir", która zaprotestowała przeciwko takiemu dyktatowi. W związku z tym, że na razie nie udało się uzgodnić szczegółów uruchomienia wsparcia, dziennik przewiduje kolejne osłabienia wspólnej waluty i spadki wobec dolara
.

Euro już wczoraj osiągnęło najniższy kurs od prawie czterech lat. Podobne obawy o kondycję euro wyrażają rządy we Francji oraz w Belgii i Luksemburgu, choć premier tego ostatniego kraju Jean-Claude Juncker politycznymi deklaracjami starał się uspokoić sytuację. "Euro jest wiarygodną walutą i tak też będzie w następnych latach" - mówił szef eurogrupy. Kolejne, nadzwyczajne spotkanie krajów strefy euro odbędzie się w najbliższy piątek.

Dziś natomiast ministrowie finansów wszystkich państw Unii dyskutują w Brukseli o reformach i regulacjach, które mają nie dopuścić do powtórki z kryzysu, który pogrążył Grecję i zagraża kolejnym państwom.

IAR


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: