Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:00:08 -6h
Tokio (Japonia) 12:00:08 +8h
Sydney (Australia) 13:00:08 +9h
Londyn (Anglia) 03:00:08 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Polska: data przyjęcia euro?

18.05.2010 18:52 wtorek
Polska powinna dążyć do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej mimo problemów, z jakimi boryka się strefa euro. Tak uważają uczestnicy debaty, którą zorganizowano w Polskiej Radzie Biznesu.

Ekonomiści podkreślają jednak, że do przyjęcia euro nasza gospodarka musi zostać dobrze przygotowana, aby Polska nie podzieliła losu Grecji. Były członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar zwraca uwagę, że po kryzysie greckim kraje strefy euro będą znacznie uważniej przyglądały się kandydatom chcącym przyjąć tę walutę. W rezultacie strefa euro może być trudniej dostępna.

Natomiast główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak podkreśla, że po chwilowych trudnościach państwa strefy euro pokazały, iż posiadanie wspólnej waluty oznacza mniejsze ryzyko dla gospodarki. Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł zapewnia, że rząd nadal bierze pod uwagę wejście do strefy euro w latach 2014 - 2015
.

Radziwiłł dodaje jednak, że data przyjęcia euro zależy też od państw, które już są w strefie euro, a ich sytuacja jest obecnie dynamiczna. Eksperci są zgodni, że niezależnie od tego, kiedy Polska wejdzie do strefy euro, konieczna jest reforma finansów, która pozwoli na spełnienie warunków przyjęcia wspólnej waluty. To oznacza poprawę stanu gospodarki.

IAR


ale pierdoły
18.05.2010 23:57 wtorek ~az
nawet dzieci sie z tego smieja
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: