Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:47:53 -6h
Tokio (Japonia) 10:47:53 +8h
Sydney (Australia) 11:47:53 +9h
Londyn (Anglia) 01:47:53 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

GPW a handel opcjami walutowymi

21.07.2010 10:09 środa
Opcje walutowe to ważny i użyteczny instrument dla specjalistów zarządzających ryzykiem kursowym. Wielowiekowa historia tego narzędzia bezwzględnie wiąże się z chęcią zabezpieczania się przedsiębiorców, można śmiało powiedzieć, że w związku z tym powinien być to jeden z najważniejszych instrumentów dostępnych na rynku. Tak jednak nie jest. Mimo uznania jakim darzy go świat ekonomii nie zyskał należytej pozycji na rynku, klasyfikując się za kontraktami i swapami na podium. Co więcej, mimo że polska Giełda Papierów Wartościowych istnieje już prawie dwie dekady to opcje walutowe nadal są uważane za egzotyczne i nie są na niej notowane.

Trudno nie zauważyć zdziwienia na twarzach zachodnich inwestorów, gdy dowiadują się oni o takowej sytuacji. Niezrozumiałe jest dla nich, że tak ważny instrument nie został zrestrukturyzowany i ujednolicony, oraz że nie istnieje na rynku wystarczające zapotrzebowanie na nie by tego dokonać
. Specjaliści twierdzą, że postępowanie takie przyniosło by zmiany w pożądanym przez rynek kierunku. Opcje stały by się łatwiej dostępne, a co za tym idzie wiedza na ich temat stała by się bardziej popularna. Ponadto inwestor korzystając z usług doświadczonych i wyspecjalizowanych maklerów czy brokerów mógłby ograniczyć koszty związane z poszukiwaniem know-how oraz uzyskać pewność, że zakupione przez niego instrumenty będą działy prawidłowo na jego korzyść. Warto tu wspomnieć, iż w takiej sytuacji można by nabywać instrumenty od wielu podmiotów, przy czym podstawowym kryterium wyboru była by cena., co obcięło by koszty takich transakcji.

Ponadto opcje walutowe są bardzo ważnym instrumentem na światowym rynku FOREX, którego dzienne obroty wynoszą ponad 3 bln dolarów amerykańskich. Tak więc warto rozważyć udział w tak szerokim rynku na nowym segmencie nie byłby dobrym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców i brokerów walutowych.

Z drugiej strony standaryzacja oraz wprowadzenie opcji walutowych na giełdę miało by wyraźny wpływ na politykę wszelkiego rodzaju spekulantów, otworzyło by się wiele drzwi dla polskich graczy. Spekulacja, której źródłem pierwotnie nie było zabezpieczanie ryzyka , lecz woli uzyskania z tytułu zakupu i sprzedaży instrumentów zysku była by zdrowym objawem rynkowym. To właśnie opcje walutowe dają możliwość wysokiego zysku przy niskich nakładach.
Nowoczesny rynek walutowy wymaga najnowszych rozwiązań, lecz trudno nie zgodzić się z tezą, iż powinny na nim zająć odpowiednie miejsce także i opcje walutowe. W 2008 roku 40 procent polskich przedsiębiorstw miało otwartą pozycję w opcjach walutowych, więc nie można powiedzieć, że Polacy nie znają tego instrumentu. Zadajemy sobie pytanie czy Polacy gotowi są na ustrukturyzowane opcje walutowe i czy poradzą sobie z działaniem w nowej rzeczywistości? I z drugiej strony czy nowoczesny instrument wprowadzony do obrotu giełdowego nie zmienił by rzeczywistości i nie usprawnił działania rynku?

Rynek walutowy na tle innych rynków w Polsce jest trochę zaniedbany. Starsi ekonomiści mimo iż od 2000 roku w Polsce mamy system zmiennych kursów walutowych nadal nie doceniają znaczenia tego segmentu gospodarki, młodsi za to odwrotnie. Dlatego należało by dać szansę rozwoju tego rynku opcji walutowych, który w przyszłości osiągnie znaczącą pozycję, i może podobnie do krajów Europy zachodniej stanie się narzędziem nie tylko zabezpieczania, ale i ponadprzeciętnych zysków.

Karolina Anna Napora
Waluty.com


ocena
11.12.2012 13:58 wtorek ~boogie
Artykuł jest bardzo niechlujny ( dużo błędów gramatycznych i stylistycznych), ale przede wszystkim w wielu miejscach autorka mija się z prawdą (wielowiekowa tradycja ?). Po pierwsze opcje walutowe, tak jak inne transakcje walutowe są w ogromnej większości transakcjami otc ! Giełdy to dla tego rynku margines.Tak więc teza artykułu jest błędna.
artykuł
28.07.2010 23:13 środa ~mmanfredd
Dobry tekst, czy tym się Pani zajmuje zawodowo?
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: