Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:19:30 -6h
Tokio (Japonia) 18:19:30 +8h
Sydney (Australia) 19:19:30 +9h
Londyn (Anglia) 09:19:30 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

47

Chiny wprowadzają dodatkowe podatki nakładane na zagraniczne przedsiębiorstwa

08.12.2010 09:36 środa
Chińskie władze podejmują kolejne działania mające na celu ujednolicenie podatków obciążających zarówno chińskie przedsiębiorstwa, jak również zagraniczne przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Chinach. Na zagraniczne przedsiębiorstwa zostały od 1 grudnia nałożone podatek infrastrukturalny i podatek edukacyjny.

Od połowy lat ’80 zagraniczne przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego były zwolnione z opodatkowania podatkiem infrastrukturalnym i podatkiem edukacyjnym. Zwolnienie zostało wprowadzone w ramach preferencyjnego systemu podatkowego, którego zadaniem było zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Chinach.

Obecnie chiński rząd wprowadza stopniowo ujednolicony system podatkowy. Pierwszym działaniem w celu unifikacji systemu podatkowego było wprowadzenie 2 lata temu takich samych stawek podatku dochodowego od osób prawnych dla przedsiębiorców krajowych, jak i zagranicznych
.

Stawki podatku infrastrukturalnego wynoszą 7 % w przypadku dużych miast, 5 % w mniejszych miastach i 1 % w pozostałych miejscowościach, podczas gdy podatek edukacyjny  wynosi 3 % podatku obrotowego przedsiębiorstwa.

Uważa się, że obciążenia podatkowe nałożone na zagraniczne przedsiębiorstwa z tytułu podatku infrastrukturalnego i podatku edukacyjnego nie będą znaczące w porównaniu do innych podatków nakładanych na zagraniczne przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Chinach i nie spowodują ograniczenia zagranicznych inwestycji.


Międzynarodowy Serwis Podatkowy

www.taxnews.pl

 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: