Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:15:27 -6h
Tokio (Japonia) 12:15:27 +8h
Sydney (Australia) 13:15:27 +9h
Londyn (Anglia) 03:15:27 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Polska nie będzie mogła przyjąć euro wcześniej niż za 10 lat

15.12.2010 08:29 środa
Ekonomista Krzysztof Rybiński uważa, że na skutek dużego deficytu sektora finansów publicznych, Polska nie będzie mogła przyjąć euro wcześniej niż za 10 lat. Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu zwrócił uwagę, że ośmioprocentowy deficyt to dwa razy więcej niż poziom dopuszczalny dla krajów, ubiegających się o wejście do strefy wspólnej europejskiej waluty.

Zdaniem Rybińskiego, rozpad strefy euro jest mało prawdopodobny, jednak niekóre kraje mogą na fali kryzysu rezygnować z członkostwa w niej. Krzysztof Rybiński odniósł się w ten sposób do artykułów w zachodniej prasie, według których część państw - między innymi Niemcy i Słowacja - będą chciały wystąpić ze strefy euro.

Gość Sygnałów Dniaprzyznał, że trudno obecnie przewidzieć, jaki obrót przyjmie sytuacja ekonomiczna w Europie w przyszłym roku
. Jego zdaniem, Polska ma potencjał, by stać się - obok Niemiec - drugim filarem strefy euro. Ekonomista podkreślił jednak, że to od decyzji rządzących zależy, czy Polska będzie szła w tę stronę, czy też drogą Grecji, Hiszpanii i Portugalii, które doświadczają zapaści gospodarczej.

IAR


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: