Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:48:53 -6h
Tokio (Japonia) 05:48:53 +8h
Sydney (Australia) 06:48:53 +9h
Londyn (Anglia) 20:48:53 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

47

Francuski rząd podjął decyzję o likwidacji specjalnego organu podatkowego

15.12.2010 12:03 środa
Francuski Minister ds. Budżetu, Francois Baroin, potwierdził doniesienia o likwidacji specjalnego organu podatkowego (la cellule fiscale), który działał w obrębie jego ministerstwa. Zadaniem specjalnego organu podatkowego było rozwiązywanie sporów podatkowych i udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów działających w imieniu osób fizycznych i prawnych. Od tej pory wnioski o interwencję w sprawach podatkowych będą automatycznie kierowane do francuskiej Generalnej Dyrekcji Finansów Publicznych.

Likwidacja specjalnego organu podatkowego związana jest z dążeniem francuskiego rządu do przejrzystości, jak również ze skandalem związanym z unikaniem opodatkowania przez Liliane Bettencourt, głównego udziałowca L’Oreal. Specjalny organ podatkowy został rozwiązany 2 listopada po 2 latach działalności
.

Baroin ogłosił, że Generalna Dyrekcja Finansów Publicznych zastrzegła sobie prawo interweniowania w następujących sprawach (pod warunkiem że właściwie organy podatkowe zakończyły prowadzenie postępowania w danej sprawie):
W przypadku sprawy mającej istotne znaczenie dla państwa, w odpowiedzi na pytanie zadane przez posła;
W przypadku decyzji, które ze względu na swój skutek powinny zostać podjęte przez publiczne organy;
W sytuacjach charakteryzujących się szczególną złożonością.

W niektórych skomplikowanych przypadkach związanych z trudnościami i wątpliwościami interpretacyjnymi odpowiedzialna za podejmowanie decyzji będzie Komisja ds. Sporów Podatkowych, składająca się z sędziów Trybunału Obrachunkowego, Sądu Apelacyjnego i Rady Państwa.


Międzynarodowy Serwis Podatkowy

www.taxnews.pl

 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: