Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:41:27 -6h
Tokio (Japonia) 10:41:27 +8h
Sydney (Australia) 11:41:27 +9h
Londyn (Anglia) 01:41:27 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Lokaty antypodatkowe: wiadomość dobra i zła

22.03.2011 18:31 wtorek
Nowy projekt Ministerstwa Finansów oddala zmiany w lokatach antypodatkowych z 1 lipca br. do 1 stycznia 2012 roku. I na tym koniec dobrych wiadomości, bo propozycja zmian zakłada, że będą one dotyczyły wszystkich umów, nawet tych już istniejących.

W lutym resort finansów opublikował wstępne założenia zmian ordynacji podatkowej, które mają na celu wyeliminowanie depozytów antybelkowych, uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim zwiększenie przychodów fiskusa. Wstępna koncepcja zmian zakładała, że odsetki od depozytów i podatek będą zaokrąglane do pełnego grosza w górę, a nie do pełnego złotego jak dotychczas. W efekcie na dobre zniknęłaby możliwość omijania 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych. W nowym projekcie ta część pozostała niezmieniona.

Modyfikacji uległy natomiast dwa istotne elementy – wejście w życie nowych przepisów oraz zmiana w zakresie już istniejących umów produktów depozytowych
. Na wniosek PKPP Lewiatan i Związku Banków Polskich termin obowiązywania nowych warunków miałby się rozpocząć według projektu nie 1 lipca br., a 1 stycznia 2012 roku. Klienci zyskują więcej czasu na oszczędzanie bez podatku, a banki dłuższy okres dostosowawczy. Pewnie nie bez znaczenia w tym przypadku było też podważanie konstytucyjności dokonywania zmian w trakcie trwania roku podatkowego. Więcej czasu to dobra wiadomość dla konsumentów. Ale jest też zła, bo w nowym projekcie, w przeciwieństwie do poprzedniego, resort finansów nie wspomina już o okresie przejściowym dla umów zawartych przed dniem wejścia zmian. A to oznacza, że lokaty założone przed 1 stycznia 2012 roku z początkiem nowego roku stracą antypodatkową formę, ponieważ podatek będzie naliczany według nowych zasad. Tak duża zmiana w nastawieniu Ministerstwa Finansów może być spowodowana ofensywą banków rozpoczętą zaraz po ogłoszeniu pierwszej wersji projektu (10 lutego 2011 roku). Od tego czasu kolejne instytucje finansowe rozszerzyły ofertę lokat antybelkowych i w oczekiwaniu na kolejne kroki MF chętniej niż dotychczas proponowały krótkoterminowe depozyty.

Nowy projekt zmian w zakresie zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku, to odroczenie wyroku w sprawie lokat antybelkowych. Klienci zyskują dodatkowe pół roku. Ale jeśli nowe przepisy wejdą w życie w niezmienionej formie, to konsumenci stracą możliwość omijania podatku nawet na już założonych lokatach. Nowa wersja proponowanych zmian może spowodować większy nacisk na oferowanie depozytów, które będą się kończyć jeszcze przed 1 stycznia 2012 roku.

Michał Sadrak, Open Finance
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: