Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 10:30:51 -6h
Tokio (Japonia) 00:30:51 +8h
Sydney (Australia) 01:30:51 +9h
Londyn (Anglia) 15:30:51 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

42

Odpis z księgi wieczystej obniży twoją ratę o 200 zł

16.08.2011 16:11 wtorek
Przeciętnie o 200 zł można obniżyć ratę kredytu hipotecznego zanosząc do banku odpis z księgi wieczystej. Z wyliczeń Expandera wynika, że tyle kosztuje co miesiąc ubezpieczenie pomostowe.

W początkowym okresie po udzieleniu kredytu hipotecznego zwykle ponosimy dodatkowy koszt w postaci ubezpieczenia pomostowego. Jest ono naliczane do momentu aż w księdze wieczystej zostanie dokonany wpis na rzecz banku. W tym czasie najczęściej bank podnosi oprocentowanie kredytu o ok. 1 p.p. i właśnie te dodatkowe odsetki stanowią składki ubezpieczeniowe.

Expander policzył, że w przypadku kredytu w złotych na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat rata w okresie obowiązywania takiego ubezpieczenia przeciętnie jest wyższa o ok. 200 zł. Koszt ubezpieczenia w poszczególnych bankach znacznie się jednak różni i w skrajnych przypadkach rata może być wyższa nawet o blisko 700 zł.

Takie podwyższone raty płacimy zwykle przez kilka miesięcy
. Jednak jeśli ktoś kupi mieszkanie lub dom, który dopiero jest budowany  to na wpis do hipoteki może poczekać ponad rok. W rezultacie łączny koszt takiego ubezpieczenia może przekroczyć nawet 8 000 zł.

Niestety zdarza się również, że wpis do hipoteki został wprowadzony, a kredytobiorca nadal płaci wyższe raty. Takie sytuacje są możliwe ponieważ w praktyce sam wpis do księgi wieczystej to często za mało, aby pozbyć się tego dodatkowego kosztu. Większość banków wymaga jeszcze dostarczenia odpisu z księgi wieczystej, który potwierdzi fakt ustanowienia zabezpieczenia. Dopiero na jego podstawie przestają naliczać składki ubezpieczenia.

Na szczęście pierwsze banki zaczynają już zwalniać klientów z obowiązku dostarczenia odpisu. Dla przykładu w PKO BP czy ING Banku Śląskim nie trzeba przynosić papierowego dokumentu. Pracownicy banku sami sprawdzają informacje w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

ka
doradca podpowiedzial
16.08.2011 18:17 wtorek ~kinia
dobrze jest jednak zalatwiac kredyt przez doradce, bo ja dzieki panu z open finance o tym fakcie wiedzialam juz od pierwszego dnia splacania
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: