Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:50:58 -6h
Tokio (Japonia) 12:50:58 +8h
Sydney (Australia) 13:50:58 +9h
Londyn (Anglia) 03:50:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Co to jest spread betting

18.04.2006 15:08 wtorek

Spreadtrading inaczej spreadbetting jest alternatywą inwestycyjną ostatnich kilku lat. Niewątpliwą jego zaletą jest dostęp do większości światowych instrumentów z poziomu jednej platformy internetowej. Można inwestować w akcje, indeksy, kontrakty terminowe, waluty, obligacje, stopy, procentowe, opcje, towary, metale, produkty rolnicze. Największym pokrewieństwem są kontrakty terminowe na Polskim rynku akcji.

Przykład:

data wygaśnięcia

Rynek/Instrument

Sprzedaż

Kupno

19/07/04 FTSE - 100 4000 4003


(FTSE - 100) miał wartość 4000 - 40003 punktów. Znaczy to, że można było kupić ten instrument po 4003 i sprzedać po 4000 punktów.

Jeżeli inwestor przewiduje, że wartość indeksu (FTSE - 100) wzrośnie w lipcu, kupuje od brokera ten spread po cenie 4003. Gdy kurs instrumentu w dniu zamknięcia pozycji jest wyższy od nominalnego, inwestor zarabia. Gdy kurs instrumentu w dniu zamknięcia pozycji jest niższy od nominalnego, inwestor ponosi stratę.

Jeżeli zaś inwestor przewiduje, że wartość indeksu (FTSE - 100) spadnie w lipcu, sprzedaje brokerowi ten spread po cenie 4000. Gdy kurs instrumentu w dniu zamknięcia pozycji jest niższy od nominalnego, inwestor zarabia. Gdy kurs instrumentu w dniu zamknięcia pozycji jest wyższy od nominalnego, inwestor ponosi stratę.

Inwestor ustala stawkę za punkt ruchu: od 0.01 L do 10 000 L za punkt.

Inwestor ma pełną gamę możliwości mając otwartą pozycję (w naszym przypadku na FTSE - 100)

- pozostawić pozycję do dnia wygaśnięcia,
- zamknąć pozycję przed dniem wygaśnięcia,
- wzmocnić pozycję - otwierając kolejne,
- zredukować pozycję - zamykając ją częściowo.

Zamykając pozycję inwestor, za każdy punkt otrzyma wielokrotność stawki. Jeżeli jednak źle przewidział sytuację straci wielokrotność stawki za każdy punkt.

Kolejną zaletą są niewielkie środki wymagane do otwarcia rachunku. Ponieważ w spreadtradingu występuje dźwignia finansowa ang. levarage kwota jaką trzeba wpłacić jak i depozyt zabezpieczający ang. margin jest niska.

brak opłat i prowizji transakcyjnych,

brak kosztów wymiany walut, przy zmianie rynków,

możliwość dokonywania transakcji poza standardowymi godzinami notowań,

nieskończona płynność,

spreadtrading umożliwia wykorzystywanie własnych strategii inwestycyjnych (daytrading, strategii średnioterminowych, strategii długoterminowych, arbitrażu i hedgingu).

w zależności od brokera transakcji można dokonywać od stawki 1 cent za punkt, aż do 10 000 € za punkt. Rachunek można otworzyć w 3 walutach: EUR, USD, GBP.

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: