Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:46:05 -6h
Tokio (Japonia) 14:46:05 +8h
Sydney (Australia) 15:46:05 +9h
Londyn (Anglia) 05:46:05 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Kredyty: banki liczą na wzrost popytu, ale odsetek nie obniżają

10.08.2012 13:33 piątek

Przeciętny koszt rocznego kredytu na 5 tys. zł wynosi 578 zł i jest o prawie 4 proc. wyższy niż przed dwoma miesiącami. Bankom nie spieszy się do obniżek.

Trzyosobowa rodzina o łącznych dochodach 5 tys. zł na rękę, pożyczając 5 tys. zł w swoim banku po roku odda średnio o 578 zł więcej. Kredyty podrożały więc o 0,5 proc. w ujęciu rocznym i o 3,8 proc. w stosunku do oferty z czerwca br. Ci sami klienci, idąc do tzw. obcego banku, zapłacą średnio o 37 zł więcej (6,3 proc.). Rozpiętość pomiędzy propozycjami poszczególnych instytucji jest bardzo duża, bowiem całkowity koszt pożyczki w najdroższym banku wynosi 909 zł i jest trzykrotnie wyższy od najtańszej oferty na rynku.

Najtańszego rocznego kredytu na 5 tys. zł, podobnie jak w czerwcu, udziela ING Bank Śląski, który w ofercie Pożyczki Superkrótkiej pobiera łącznie 300 zł kosztów całkowitych. Na drugim miejscu znajduje się oferta Meritum Banku, który co prawda deklaruje udzielenie kredytu bez prowizji i z oprocentowaniem nominalnym 9,9 proc

. w skali roku, ale pobiera opłatę operacyjną w wysokości 10 zł miesięcznie. Dlatego ostatecznie klient odda łącznie 391 zł ponad to, co pożyczył.

Bank może natomiast obniżyć oprocentowanie o 2 p.p. jeśli klient dostarczy rachunki za rzeczy zakupione ze środków pochodzących z pożyczki (należy wydać co najmniej połowę kwoty kredytu na określony cel, np. wakacje, remont mieszkania, zakup samochodu, sprzęt komputerowy lub AGD/RTV). Trzecie miejsce przypadło ofercie przygotowanej przez Bank Zachodni WBK, który każe sobie zapłacić co najmniej 438 zł. Co najmniej, ponieważ oprocentowanie nominalne w wysokości 7,99 proc. jest stawką minimalną i równie dobrze może być ono znacznie wyższe po zbadaniu zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. Skądinąd możliwość ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla BZ WBK, występuje ona w większości instytucji finansowych, które udzielają kredytów konsumpcyjnych.

Na końcu zestawienia znalazły się banki, w których całkowity koszt rocznego kredytu na 5 tys. zł przekracza 700 zł. Najdroższych kredytów dla podanych założeń udzielają PKO Bank Polski, Inteligo (należące do PKO BP) oraz Credit Agricole. Łączny koszt pożyczki w pierwszym z nich przekracza 900 zł. Dzieje się tak za sprawą ubezpieczenia, które kosztuje 221 zł – to najwięcej z przedstawionych przez banki ofert.
 


Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego o sytuacji na rynku kredytowym, instytucje finansowe spodziewają się wyraźnego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w najbliższym czasie. Banki prawdopodobnie liczą, że część klientów będzie zmuszona załatać powakacyjną dziurę w domowym budżecie środkami pochodzącymi z kredytów. Na dodatek zbliża się czas szkolnych wyprawek, a to dla banków również okres wzmożonego zainteresowania ze strony konsumentów. Nie należy się jednak spodziewać, aby kredyty w najbliższych miesiącach zaczęły tanieć. Prawdopodobnie nie zmieni tego nawet rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych.


Michał Sadrak, Open Finance

mpInne artykuły z tego działu: Inne artykuły: