Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:06:39 -6h
Tokio (Japonia) 15:06:39 +8h
Sydney (Australia) 16:06:39 +9h
Londyn (Anglia) 06:06:39 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

EBC stóp nie obniża, ale oprocentowanie kredytów spada

04.10.2012 15:17 czwartek

Rada Europejskiego Banku Centralnego nie zmieniła stóp procentowych, jednak stawka EURIBOR sukcesywnie spada od roku i pociąga za sobą obniżki oprocentowania kredytów.

W tym roku miała miejsce tylko jedna obniżka stóp procentowych w strefie euro; w lipcu Rada EBC obniżyła je o 25 punktów bazowych. Ale stawka EURIBOR 3M nie przestaje spadać od jesieni ubiegłego roku. Tylko od ostatniej zmiany stóp obniżyła się o ponad 40 p.b., a od początku roku spadek wyniósł aż 100 p.b.

Dla kredytobiorców zadłużonych w euro (wg szacunków Open Finance takie kredyty hipoteczne ma ponad 100 tys. gospodarstw domowych) oznacza to obniżkę oprocentowania, bowiem podstawą jego ustalania jest najczęściej właśnie EURIBOR. A z kolei spadek oprocentowania oznacza obniżkę rat kredytu.

Od stycznia br. początku października 3-mies. stawka EURIBOR spadła z poziomu 1,29 do 0,22 proc

. Przy kredycie na 30 lat z marżą 2,5 p.p. oznacza to spadek raty wyrażonej w euro o ponad 12,5 proc. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kredytów walutowych nie mniej ważnym od oprocentowania czynnikiem są kursy walut. Tu jednak kredytobiorcy również mają powody do zadowolenia. Na przełomie roku kurs EUR/PLN przekroczył 4,45. Aktualnie EUR/PLN znalazł się poniżej 4,10.

Złożenie tych dwóch czynników sprawia, że w stosunku do styczniowej, październikowa rata kredytu w euro na kwotę 300 tys. zł z marżą 2,5 p.p. zaciągniętego w połowie 2011 r. jest niższa o ponad 20 proc. W styczniu wynosiła ona nieco ponad 1710 zł, a teraz jest to 1360 zł.

Należy jednak pamiętać, że w zależności od banku kredytobiorcy zmiany te odczuwają w różnym czasie i różnym stopniu. Pierwsza sprawa to bowiem kursy walut – im spread wyższy tym mniej zyskują klienci. Znaczenie ma również sposób wyliczania oprocentowania kredytu. Jego aktualizacja przeprowadzana jest najczęściej raz na trzy miesiące, zatem w tych bankach, które dokonują tego na początku kwartału kalendarzowego, klienci lipcową zmianę stóp odczuli dopiero w październiku.


Marcin Krasoń, Open Finance

mp

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: