Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:23:04 -6h
Tokio (Japonia) 04:23:04 +8h
Sydney (Australia) 05:23:04 +9h
Londyn (Anglia) 19:23:04 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

85

Bank Japonii zaskoczył konserwatyzmem

30.10.2012 09:42 wtorek

Sesja azjatycka stała pod znakiem umiarkowanej aprecjacji dolara nowozelandzkiego i australijskiego, czyli walut zaliczanych do najryzykowniejszych w gonie G-10. Najsilniej zyskuje jednak dziś na wartości japoński jen – waluta typowo defensywna, odgrywająca rolę bezpiecznej przystani na rynku walutowym.

Taki – na pierwszy rzut oka nietypowy - obraz notowań to pochodna faktu, że Bank of Japan nie uległ rządowej presji i mimo, że rozszerzył program ilościowego luzowania polityki monetarnej, to zrobił to na mniejszą skalę niż oczekiwał tego rynek. Deprecjację jena hamować będzie ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA, które sprzyjać będzie utrzymywaniu niskich rentowności długu USA. Czynnik ten jest nieprzerwanie najistotniejszą determinantą kursu USD/JPY. Kurs EUR/USD porusza się w wąskim paśmie zmian w okolicy poziomu 1,29.

Dziś, podobnie jak wczoraj, ze względu na huragan Sandy, nie będzie pracować nowojorska giełda

. Przełożono również publikację indeksu nastrojów konsumentów Conference Board, która dziś byłaby najważniejszym odczytem makroekonomicznym. W rezultacie niska zmienność i pozytywne nastawienie inwestorów do ryzykownych walut i aktywów powinny zostać utrzymane. Kurs EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,15 i porusza w wąskim zakresie zmian. Złoty wraz z pozostałymi walutami regionu zyskuje na wartości do dolara, a kurs USD/PLN spada do 3,20.

USA: Wzrost cen nieruchomości

Dochody rozporządzalne Amerykanów zwiększyły się we wrześniu o 0,4 proc., a dodając do tego spadek średniego oprocentowania kredytów hipotecznych do 3,44 proc. można oczekiwać dalszej poprawy na rynku nieruchomości – szczególnie chodzi tutaj o ceny domów jednorodzinnych, które opisuje indeks S&P/Case-Shiller. Inne wskaźniki rynku nieruchomości, które już zostały opublikowane również wskazują na poprawę – indeks NAHB znajduje się na poziomie najwyższym od połowy 2006 r.

Polska: realne stopy procentowe najwyższe w regionie

Wczoraj forint tracił na wartości po zaskakujących komentarzach władz dotyczących kampanii medialnej skierowanej przeciwko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, które z pewnością nie ułatwią trudnych i przeciągających się negocjacji z MFW. Dziś w siłę forinta może uderzyć bardzo prawdopodobna obniżka stóp procentowych o 25 pb, do 6,25 proc.

W tym tygodniu decyzję o koszcie pieniądza podejmą też czeskie władze monetarne, które sprowadziły stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc i teraz rozważają zastosowanie niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej. W regionie CEE3 Polskę charakteryzują najwyższe realne stopy procentowe i nawet cykl luzowania polityki pieniężnej przez RPP nie zmieni tego korzystnego z punktu widzenia siły złotego stanu rzeczy.


Bartosz Sawicki
Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

mp
 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: