Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 10:30:20 -6h
Tokio (Japonia) 00:30:20 +8h
Sydney (Australia) 01:30:20 +9h
Londyn (Anglia) 15:30:20 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

143

Sondaż: Rachunek maklerski ma być darmowy, łatwy w obsłudze i zawsze dostępny

20.11.2012 12:49 wtorek

Polski inwestor indywidualny w swoich decyzjach kieruje się przede wszystkim własnymi analizami i wyczuciem. Szczególnie ważny jest dla niego rachunek maklerski.

Powinien on być bezpłatny, z niskimi prowizjami za transakcje, udostępniać dane rynkowe i notowań online, a także mieć przyjazny interfejs transakcyjny – wynika z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank PBC i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w ofercie Deutsche Bank PBC pojawił się nowy, bezpłatny internetowy rachunek maklerski db Makler.

Ok. 12 proc. dorosłych Polaków ma jakiekolwiek doświadczenie z inwestycjami na giełdzie –  wykazało ogólnopolskie badanie Deutsche Bank PBC zrealizowane przez Instytut Homo Homini. Jednocześnie jak pokazuje badanie OBI przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych we współpracy z Deutsche Bank PBC aż 95 proc. inwestorów indywidualnych zarządza swoim portfelem instrumentów finansowych korzystając z indywidualnego rachunku maklerskiego.

Dwie trzecie inwestorów indywidualnych kieruje się przede wszystkim własnymi analizami lub wyczuciem. Ok. 44 proc. jako ważny czynnik wpływający na ich działania na rynku wskazuje informacje uzyskiwane ze spółek. Ogólnodostępne rekomendacje i informacje z mediów to kryteria wykorzystywane przez odpowiednio 37 i 33 proc. badanych. Głównymi argumentami dla inwestycji na rynku kapitałowym są – według deklaracji ankietowanych – potrzeba dywersyfikacji przychodów (60 proc.) i dążenie do ochrony oszczędności przed inflacją (25 proc.). Tylko dla co dziesiątego badanego giełda to główne źródło utrzymania.

W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów Deutsche Bank PBC sprawdził, jaki powinien być idealny rachunek maklerski dla polskiego inwestora indywidualnego. Najprostszy wniosek jest jeden – korzystanie z takiego rachunku nie może być drogie.Tylko co czwarty ankietowany byłby skłonny zapłacić za swój rachunek brokerski, ale i tak nie więcej niż 50 zł w skali roku (23 proc.). Decydującym kryterium świadczącym o atrakcyjności rachunku są również jak najniższe prowizje od transakcji (wskazało na nie ok. 78 proc. ankietowanych). Według badanych najbardziej akceptowalnym poziomem jest przedział poniżej 0,29 proc. (65 proc. wskazań), ewentualnie pomiędzy 0,29 proc. i 0,39 proc. wartości transakcji. Mało kto (zaledwie 2 proc.) jest skłonny zapłacić prowizję powyżej 0,39 proc. wartości transakcji.

– To, że inwestorzy w tak dużym stopniu zwracają uwagę na prowizje od transakcji, nie dziwi. Dla aktywnych inwestorów indywidualnych koszty transakcyjne są bowiem istotnym elementem wpływającym na osiągane wyniki – mówi Paweł Trzaska, Dyrektor Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC. – Tworząc ofertę nowego rachunku maklerskiego online db Makler, kierowaliśmy się między innymi właśnie opiniami wyrażonymi przez inwestorów giełdowych w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów Indywidualnych – dodaje Paweł Trzaska.

Prowadzenie rachunku db Makler jest bezpłatne, a w okresie promocyjnym inwestorzy nie zapłacą prowizji od internetowych transakcji nabycia i sprzedaży akcji na GPW o łącznej wartości do 100 tys. zł. Standardowa prowizja wyniesie 0,19 proc. Jest ona tym samym jedną z najbardziej atrakcyjnych stawek na rynku. Rachunek db Makler można założyć zdalnie za pośrednictwem strony internetowej: www.dbmakler.pl lub w jednym z oddziałów banku. Warunkiem uruchomienia konta db Makler jest posiadanie lub otwarcie w Deutsche Bank PBC dowolnego rachunku osobistego z dostępem do usług bankowości elektronicznej.

W sekcji zamkniętej rachunku można skorzystać z eksperckiego wsparcia analityków, a  dodatkowo użytkownicy mają również dostęp do komunikatów PAP, informacji ze spółek oraz sekcji raportów. Inwestorzy zalogowani do serwisu transakcyjnego db Makler mogą również tworzyć własne pulpity i konfigurować je poprzez umieszczanie w dowolnym miejscu wybranych okienek i zapisywanie własnych ustawień, a także tworzyć koszyki zleceń. Do dyspozycji inwestorów jest również kalkulator, który oblicza wpływ potencjalnego zlecenia na stan rachunku. Posiadacze rachunku mogą także korzystać z podstawowych notowań giełdowych w czasie rzeczywistym dostępnych bezpłatnie za pośrednictwem aplikacji db Notowania. Notowania dostępne są również w wersji przeznaczonej na wszystkie najważniejsze systemy operacyjne na urządzenia mobilne: smartfony, tablety, netbooki.


>>>Załóż rachunek DB Makler>>>

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: