Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:44:14 -6h
Tokio (Japonia) 04:44:14 +8h
Sydney (Australia) 05:44:14 +9h
Londyn (Anglia) 19:44:14 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Kto kupuje waluty w sieci i w jakim celu?

07.05.2013 12:59 wtorek

Trzydziestolatek, po studiach wyższych, zamieszkały w średnim lub dużym mieście, pracujący zawodowo i pozostający w związku małżeńskim lub partnerskim – tak przedstawia się profil osoby wymieniającej regularnie waluty w sieci, opracowany na podstawie analizy serwisu Walutomat.pl.

Osoby te najczęściej kupują waluty na wyjazd zagraniczny lub w celu przewalutowania swoich środków na spłatę kredytu hipotecznego. Wybierając serwis pośredniczący w wymianie kierują się głównie bezpieczeństwem oraz oferowanym kursem.

Kim jest walutowy e-kupujący?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl wynika, że prawie 40 proc. Polaków powyżej 15 roku życia wymienia waluty. W kantorze internetowym lub tradycyjnym  kupuje waluty blisko 80 proc. Co ósma osoba zainteresowana wymianą walut kieruje się do banku – W sieci wymieniają waluty osoby w wieku 30-40 lat z wykształceniem wyższym (65 proc.) oraz mieszkańcy miast powyżej 60 tys

. ludności z południowej i centralnej części Polski – ponad połowa  naszych klientów pochodzi właśnie z tych regionów – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl. Jeszcze dwa lata temu przeważającą grupą wymieniających byli mężczyźni (60 proc.), jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy można zauważyć systematyczny wzrost liczby kobiet, korzystających z wymiany online.

Dużą grupę wymieniających stanowią przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w walutach z zagranicznymi kontrahentami. Są to  przede wszystkim producenci, eksporterzy i importerzy, a także firmy z branży spedycyjno-logistycznej.

W jakim celu wymieniamy waluty?

Osoby, które regularnie wymienią waluty najczęściej  potrzebują je na wyjazd zagraniczny – ponad połowa badanych (54 proc.) kupuje euro lub dolary na wakacje lub zagraniczny wyjazd służbowy. Co piąta osoba, która wzięła udział w badaniu spłaca kredyt walutowy, dlatego tanich franków szwajcarskich lub euro szukają właśnie w sieci. Co ósmy ankietowany zarabia i rozlicza się w obcych walutach z pracodawcą lub kontrahentami. 8 proc. badanych trzyma swoje oszczędności na lokacie w obcej walucie, a  dzięki e-wymianie zyskują dodatkowe oszczędności. Najmniej osób wymienia waluty na zakupy w zagranicznych sklepach internetowych (5 proc.).

Jak wybieramy serwis wymiany online?

Dla wymieniających waluty w sieci najważniejsze są atrakcyjne kursy walut i bezpieczeństwo transakcji. Ponad połowa badanych podkreśliła, że są to najistotniejsze czynniki, jakimi kierują się kupujący waluty w sieci. Co czwarty respondent docenia dostępność świadczonych usług przez 24 godziny na dobę, a co piąty szybkość transakcji.

– Dwudziestolatkowie częściej mówią o dostępności 24 godziny na dobę (blisko 40 proc.), a trzydziestolatkowie bardziej niż pozostali cenią sobie szybkość transakcji  –  tłumaczy  Dagmara Malinowska. – Dla osób  regularnie wymieniających waluty istotne są oszczędności jakie daje wymiana walut z pominięciem banków i kantorów tradycyjnych –  dodaje.

W Internecie najczęściej wymienianymi walutami są euro i dolary (gównie firmy i osoby często podróżujące za granicę lub zarabiające w tej walucie) oraz franki szwajcarskie i funty brytyjskie.

Badanie na zlecenie serwisu Walutomat.pl zostało przeprowadzone przez TNS Polska techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Walutomat

kk

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: