Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:09:13 -6h
Tokio (Japonia) 05:09:13 +8h
Sydney (Australia) 06:09:13 +9h
Londyn (Anglia) 20:09:13 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

133

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych parach walutowych

16.05.2013 13:19 czwartek

AUDUSD - w kierunku majowych minimów

Kurs AUDUSD od początku miesiąca bardzo silnie zniżkuje. Duży wpływ wywiera na to dolar amerykański, który w ostatnim czasie umacnia się wobec innych walut. Dodatkowo obniżka stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii o 25 pb. też przyczyniła się do deprecjacji dolara australijskiego. Stopy w tym kraju są na najniższych poziomach w historii.

Obecnie kurs AUDUSD znajduje się na poziomie 0,9810. Są to rejony bardzo ważnego wsparcia mierzonego geometrią Fibonacciego 161,8% fali wzrostowej zapoczątkowanej 4 kwietnia. Dalsza przecena będzie możliwa jeżeli kurs przebije poziom 0,9800 (poziom psychologiczny). Taki scenariusz może pozwolić niedźwiedziom doprowadzić kurs w okolice minimów z maja poprzedniego roku, czyli do 0,9581.

Wykres dzienny AUDUSD
GBPUSD - najpierw korekta, później dalej w dół

GBPUSD od początku roku zanotował bardzo mocną przecenę, która zepchnęła notowania w rejon 1,48

. Od połowy marca byki rozpoczęły ruch korekcyjny tego spadku, który w najlepszym momencie, na początku maja, doszedł do linii 50% zniesienia Fibonacciego, znosząc połowę trendu spadkowego. Poziom ten okazał się kluczowy, gdyż skutecznie zahamował dalsze wzrosty. Zawiedzeni inwestorzy zaczęli się wycofywać z pozycji długich, co spowodowało przełamanie dwóch istotnych wsparć: 38,2% zniesienia Fibonacciego i linię wspierającą średnioterminowy ruch wzrostowy (niebieska).

Obecnie cena doszła do poziomu 23,6% zniesienia Fibonacciego, gdzie spadki wyhamowały. Może to być dla byków dobra okazja do wygenerowania wzrostowej korekty. Wydaje się jednak, że powrót do trendu spadkowego jest na tyle mocny, że po małej korekcie inwestorzy uporają się w końcu z tym poziomem i powędruje dalej na południe. Tam możemy wyróżnić ważne wsparcie przy 1,5030, a także 1,4830, czyli ostatnie długoterminowe minima. Scenariusz spadkowy zostanie zanegowany w chwili, kiedy bykom uda się definitywnie pokonać maksima z przełomu kwietnia i maja br.

Wykres dzienny GBPUSD
EURUSD spada bo inwestorzy boją się o Europę

EURUSD kontynuuje spadki zapoczątkowane dwa tygodnie temu. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych i zapowiedź gotowości do wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej (gdy będzie to konieczne), przy jednoczesnej poprawie sytuacji na amerykańskim rynku pracy, mocno przełożyła się na osłabienie euro do dolara.
Ruch na EURUSD powinien być kontynuowany w kierunku tegorocznego minimum 1,2746. W tym rejonie prawdopodobna jest obrona byków przed dalszymi spadkami. Gdyby jednak podaż był silniejsza to kolejnym poziomem obronnymi będzie 1,2650. Poziom ten stanowi 61,8% zniesienie Fibonacciego mierzone zasięgiem fali spadkowej zapoczątkowanej 1 lutego, jak również okolice minimów z września 2012. Będzie on kluczowy przy zaistnieniu negatywnego tego scenariusza.

Wykres dzienny EURUSD
EURPLN - podaż nie wykorzystała szansy

Na przełomie kwietnia i maja, na wykresie EURPLN rysowała się spora formacja głowy z ramionami (żółte obszary), która nie została jednak należycie wykorzystana przez podaż. Zanegowanie tej formacji, powrotem ponad poziom 38,2% zniesienia Fibonacciego, spowodowało zdecydowany odwrót od złotówki. Cena znajduje się już całkiem niedaleko szczytów z początku kwietnia. Powyżej znajduje się także kilka bardzo istotnych oporów. Pierwszym z nich będą maksima z września 2012 i stycznia 2013 zlokalizowane w rejonie wokół 4,20. Sam poziom 4,20 jest też psychologiczną barierą. Powyżej mamy także niebieską linię będącą górnym ograniczeniem długoterminowego trójkąta, w którym EURPLN przebywa od lipca. Wyjście górą z trójkąta będzie zdecydowanym długoterminowym sygnałem kupna z potencjalnym zasięgiem nawet do 4,40. Jeżeli jednak górna linia trójkąta zostanie wybroniona, a to póki co bardziej prawdopodobny scenariusz, to będzie to oznaczało powrót do trendu bocznego i stabilizację notowań w przedziale 4,10-4,20 zł.

Wykres 4-godzinowy EURPLN
USDJPY - końca wzrostów nie widać

Końca wzrostów na tej parze nie widać. W krótkim terminie pojawiają się, co prawda lokalne korekty, ale są one wykorzystywane przez byki do otwierania nowych długich pozycji po niższych cenach. Nikt póki co nie myśli o realizacji zysków. W obecnej sytuacji inwestorzy, patrząc na wykres USDJPY, często powtarzają "sky is the limit". Technicznie ciężko jest przewidzieć potencjalny zasięg takiego ruchu. Rynek spekuluje o różnych wartościach docelowych: 104, 106. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie poszukać niższych pułapów cenowych do otworzenia pozycji zgodnej z trendem. Nastawienie wzrostowe pozostanie aktualne do momentu, kiedy cena będzie się utrzymywała ponad niebieską linią średnioterminowego trendu i poziomem 99,90. Przebicie tych dwóch wsparć nie odwróci co prawda sentymentu w długim terminie, ale da sygnał do rozpoczęcia większej i dłuższej korekty spadkowej, istotnej dla graczy średnioterminowych.


Wykres 4-godzinowy USDJPY
EURJPY - perspektywy wciąż dobre

Trwające od lipca osłabienie jena doprowadziło kurs EURJPY do 132,76. Jest to najwyższy poziom od lutego 2010 roku. Deprecjacja jena wynika przede wszystkim z fundamentów. Zmiana polityki gospodarczej w Japonii doprowadziła do silnego osłabienia tej waluty. Taka sytuacja odpowiada Japończykom, gdyż sprzyja gospodarce, która utrzymuje się przede wszystkim z eksportu. Sytuacja w strefie euro oraz działania Europejskiego Banku Centralnego mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej nie znajdują bezpośredniego odzwierciedlenia w kursie EURJPY. Dalsze osłabianie jena jest jak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Kurs EURJPY ma szanse dotrzeć w okolice 139,03 – szczyt z czerwca 2009. Okolice tego poziomu powinny stanowić silne opory przed dalszym wzrostem kursu EURJPY.

Wykres tygodniowy EURJPY
Tomasz Wiśniewski, Analityk rynku walutowego
Krzysztof Koza, Analityk rynku towarowego i kapitałowego
Admiral Markets Polska

ad

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: