Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:49:07 -6h
Tokio (Japonia) 10:49:07 +8h
Sydney (Australia) 11:49:07 +9h
Londyn (Anglia) 01:49:07 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych parach walutowych

23.05.2013 15:26 czwartek
EURPLN – blisko górnego ograniczenia trójkąta

Wykres zbliża się nieubłaganie do oporu będącego górnym ograniczeniem trójkąta symetrycznego, jaki jest rysowany na wykresie dziennym od końca lipca 2012 roku.  Obecnie cena za jedno euro jest najwyższa od stycznia 2013 i oscyluje wokół psychologicznego poziomu 4,20. Z jednej strony jest to dobre miejsce do niedźwiedziego odreagowania i skorygowania ostatniej fali wzrostowej. Taki scenariusz będziemy mogli rozważyć w przypadku, gdyby wysokie poziomy zostały szybko zanegowane, a na wykresie pojawiłaby się podażowa formacja odwrotu. Na chwilę obecną nie ma jednak na wykresie żadnych struktur, które mogłyby wspierać takie spojrzenie. W przypadku, gdyby bykom udało się wyjść z trójkąta górą, można by się spodziewać długoterminowego osłabienia polskiej waluty w okolice poziomu 4,40, czyli pod szczyty z początku czerwca 2012
. Aby taki scenariusz nabrał większego prawdopodobieństwa, wymagane jest definitywne przebicie górnego ograniczenia trójkąta, na które na pewno z niecierpliwością czekają posiadacze pozycji długich. Ruchem wzrostowym rynek może jednocześnie dyskontować możliwą obniżkę stóp procentowych w Polsce, o której coraz częściej ostatnio spekulują rynki.

Wykres dzienny EURPLNAUDUSD – Chiny pomogły niedźwiedziom

Kurs AUDUSD doszedł dziś w okolice opisywanego w poprzednim tygodniu docelowego poziomu przy przebiciu poziomu 161,8% mierzonego geometrią Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej. Dzisiaj kurs Kangura osiągnął najniższy poziom od czerwca 2012. Na takie zachowanie kursu miały przede wszystkim wpływ obawy odnośnie zmniejszenia wartości  QE3 w przyszłości, umacniający się dolar amerykański oraz słabe dane z Chin, świadczące o postępującym spowolnieniu gospodarczym w tym kraju. Chiny kupują większość surowców z Australii, dlatego też sytuacja gospodarcza Chin znajduje odzwierciedlenie na kursie AUDUSD. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest chwilowe zatrzymanie kursu w okolicach dzisiejszego minimum i lekka korekta boczna. Jeśli dolar amerykański nadal będzie się umacniał kolejnym przystankiem dla niedźwiedzi może być strefa 0,94 - 9,35 (0,94 - poziom psychologiczny, 0,9387 - minima z października 2011, 0,9362 – 261,8% Fibo).

Wykres tygodniowy AUDUSD
NZDUSD – na ważnych poziomach

Dolar nowozelandzki w ostatnich tygodniach silnie osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego. Siła amerykańskiej waluty, która jest zauważalna na rynku w ostatnim czasie sprowadziła kurs NZDUSD w dniu dzisiejszym do najniższego poziomu od września 2012. W godzinach porannych kurs osiągnął 0,8007. Spadki na NZDUSD w środę zostały spotęgowane przez doniesienia z Fed odnośnie przyszłości QE3 oraz dane z Chin, które może bezpośrednio nie wpłynęły na dolara nowozelandzkiego, ale jego korelacja z dolarem australijskim, która w ostatnich dniach wyniosła 70% przełożyła się na kurs NZDUSD. Bieżące poziomy stanowią trudną przeszkodę dla niedźwiedzi w drodze do dalszych spadków. Silne wsparcia w tym rejonie mierzone geometrią zasięgów Fibonacciego – 61.8% oraz geometrią poziomów 50%, oraz poziom psychologiczny 0,8000 przemawiają za tym, że kurs powinien na chwilę wyhamować. Trwałe przełamanie tych poziomów i zamknięcie tygodniowej świecy poniżej 0,8000 pozwoli kontynuować ruch w kierunku 0,7920, a następnie 0,7660.

Wykres dzienny NZDUSD
... więcej informacji w załączniku

Komentarz przygotowali:
Tomasz Wiśniewski, Analityk rynku walutowego
Krzysztof Koza, Analityk rynku towarowego i kapitałowego
Admiral Markets

ad

Plik w formacie PDF Całość w formacie PDF [ 511.86Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: