Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:35:46 -6h
Tokio (Japonia) 04:35:46 +8h
Sydney (Australia) 05:35:46 +9h
Londyn (Anglia) 19:35:46 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych parach walutowych

12.06.2013 13:25 środa

USDJPY – korekta spadkowa nabrała tempa

Pod koniec zeszłego tygodnia wykres USDJPY dosyć mocno zanurkował przebijając dolne ograniczenie flagi (dolna zielona linia), jednocześnie negując pro wzrostowy charakter tej formacji. Rozpędem cena przebiła także wsparcie na 97 kierując się w najniższe rejony od początku kwietnia. Po ustanowieniu nowych dołków, odreagowanie wzrostowe było dosyć silne i pozwoliło w obecnym tygodniu powrócić cenie pod górne ograniczenie flagi, gdzie zwyżki wyhamowały powracając do ostatniej tendencji spadkowej.

W dniu wczorajszym doszło do ponownego osłabienia dolara prowadzące do zejścia poniżej 97 po raz kolejny. Na chwile obecna byki próbują zaatakować linię 97, która ponownie odgrywa rolę oporu. Póki co, pierwsze podejście jest nieudane a cena rysuje pro-spadkową świecę- spadającą gwiazdę, która może rozpocząć kolejną falę przeceny

. Kolejnym długoterminowym wsparciem jest 92,70. Scenariusz w krótkim terminie rysuje się na negatywny. W długim terminie, ostatnie osłabienie, należy traktować jedynie, jako chwilową korektę, która po ostatnich pokaźnych wzrostach jak najbardziej należy się rozgrzanym do czerwoności wskaźnikom ukazującym wykupienie na tej parze.

Wykres 4-godzinowy USDJPYGBPUSD – silny opór

Kabel w piątek powrócił w okolice wsparcia 61,8% wyznaczonego projekcją Fibonacciego, po tym jak ukazała się publikacja danych z rynku pracy z USA. Dobre dane umocniły dolara i wzrosty zostały skorygowane do 1,5488. Od początku tygodnia GBPUSD kontynuuje trend wzrostowy. Kurs obecnie znajduje się w okolicy oporu wyznaczonego zeszłotygodniowym maksimum – 1,5683 (tym samym najwyższy poziom od 13.02.2013). Przy przebiciu poziomu oporu najbliższy zasięg dla kursu GBPUSD wyznacza poziom 100% projekcji Fibonacciego – 1,5780. Przy osiągnięciu tego poziomu kurs ponownie może wykonać korektę, a następnie podążać w kierunku 161,8% zasięgów Fibonacciego – 1,6250. Negacja tego optymistycznego dla byków wzrostowego scenariusza nastąpi, jeżeli kurs powróci poniżej wsparcia 1,5474 (wspomniane powyżej wsparcie 61,8%).

Wykres dzienny GBPUSDUSDCHF – książkowo zawraca po fałszywym wybiciu oRGR-a

O fałszywym wybiciu i jego konsekwencjach pisaliśmy na ostatnim przeglądzie technicznym. Obecny tydzień przyniósł konsekwentna realizację tych założeń. Na początku tygodnia doszło do brzemiennego w skutkach wybronienia wyłamania poniżej kluczowej linii będącej długoterminowym wsparciem ( czarna linia łącząca coraz wyższe dołki). Co prawda intraday-owo, popytowi udało się wyjść ponad tą linię, jednak wyjście było płytkie i nie pociągnęło za sobą większych wzrostów, co w poniedziałek i wtorek ponownie wykorzystali sprzedający. Obecnie cena zbliża się do wsparcia na 0,9220, które zostało ustanowione w zeszły czwartek a pierwszy raz przetestowane wczoraj. Odbicia od tego poziomu są coraz słabsze, co w lepszym położeniu stawia nam podaż. Długoterminowym zasięgiem obecnej przeceny jest podstawa głowy, nieco powyżej 0,9. Spadkowy scenariusz zostanie zanegowany dopiero w momencie, kiedy cena na stale powróci powyżej czarnej linii.

Wykres dzienny USDCHFAUDUSD – korekta spadków

Kurs AUDUSD tak jak prognozowaliśmy wcześniej osiągnął docelową strefę zasięgu 0,94 - 0,935, wyznaczoną za pomocą trzech wsparć (0,94 – poziom psychologiczny, 0,9387 – minima październikowe oraz 0,9362 – 261,8% Fibonacciego). Strefa została nawet naruszona i kurs osiągnął wczoraj minimum na poziomie 0,9325. Dzisiejsza sesja przynosi umocnienie dolara australijskiego. Obecnie kurs wynosi 0,9531. Prognozą na najbliższe dni będzie odreagowanie spadków. Pierwszym poziomem na drodze byków będzie 0,9620 (23,6% mierzone poziomami Fibonacciego całej fali spadkowej). Przy dalszym umacnianiu kolejnym zasięgiem będzie strefa 0,98 - 0,984 (38,2 – 41,4 % Fibonacciego). Negacja scenariusza korekty nastąpi przy zejściu kursu poniżej wczorajszego minimum.

Wykres dzienny AUDUSDUSDPLN – złoty najmocniejszy do dolara od miesiąca

Poprzedni tydzień na rynku złotego zakończyła interwencja Narodowego Banku Polskiego. Te działania przyniosły umocnienie rodzimej waluty. Początek tygodnia przyniósł odreagowanie piątkowej aprecjacji złotego. Wpływ na to miała przede wszystkim ucieczka inwestorów z polskiego rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła wczoraj 4%. Dzisiejsza sesja przebiega pod dyktando niedźwiedzi na parze USDPLN. Złoty był dzisiaj rano najsilniejszy względem dolara od miesiąca i osiągnął 3,1841. Obecnie kurs wynosi 3,199. Dalsza aprecjacja złotego będzie możliwa, jeżeli kurs powróci poniżej 3,186 (61,8% poziom Fibonacciego). Pierwszym zasięgiem przy takim scenariuszu będzie poziom 3,168 (70,7% poziom Fibonacciego). Dodatkowo wsparciem dla techniki może okazać się bieżący poziom cen polskich obligacji, który wydaje się na tyle atrakcyjny, żeby na nowo zachęcić inwestorów do kupna. Ponowny napływ na rynek kapitału, w tym zagranicznego powinien umocnić złotego.

Wykres dzienny USDPLNEURPLN – złotówka pełna atrakcji

Inwestorzy na złotym nie mogą narzekać na brak atrakcji. W zeszłym tygodniu w piątek, łamanie kolejnych oporów przerwał NBP swoją interwencją umacniającą naszą walutę. Od początku obecnego tygodnia trwa korekta tego ruchu, która w dniu wczorajszym odnalazła swój szczyt. Obojętnie, na którą stronę się bardziej zapatrujemy, nie sposób zignorować znajomej struktury kształtującej się obecnie na wykresie godzinowym. Jest to zalążek popularnej głowy z ramionami. Zalążek, bo o pełnej formacji będzie można mówić dopiero w momencie przełamania linii szyi, pokrywającej się jednocześnie ze zniesieniem 50% fali wzrostowej zainicjowanej 9-ego maja. Póki co, scenariusz spadkowy wynikający z tej formacji jest jedynie w fazie przypuszczeń i życzeń inwestorów ubranych w pozycje krótkie.

Wykres godzinowy EURPLNKomentarz przygotowali:
Tomasz Wiśniewski, Analityk rynku walutowego
Krzysztof Koza, Analityk rynku towarowego i kapitałowego
Admiral Markets Polska

ad

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: