Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:29:16 -6h
Tokio (Japonia) 05:29:16 +8h
Sydney (Australia) 06:29:16 +9h
Londyn (Anglia) 20:29:16 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Przegląd sytuacji technicznej na wybranych parach walutowych

01.08.2013 18:14 czwartek

Dobre dane z Polski w cieniu walutowego kalejdoskopu

Dzisiejsze lepsze dane z polskiej gospodarki spowodowały optymizm wśród krajowych inwestorów. Niestety wpływ tego odczytu na notowania krajowej waluty jest ograniczony, a siłą zmieniającą cenę jest sytuacja makro w Europie i na świecie. Niemniej złotówka ma się dobrze a korekta wzrostowa, jaka obecnie ma miejsce była oczekiwana i spodziewana, szczególnie, że po mocnych spadkach dotarliśmy do istotnych wsparć.

Nieco poniżej 4,20 cena wyrysowała formację podwójnego dna, która stoi od strony technicznej za ostatnimi zwyżkami. Znajdujemy się niedaleko oporu na 4,26 i jeżeli cena tam dojdzie to w tym miejscu nastąpi prawdziwy test intencji inwestorów. Wybronienie tego rejonu da sygnał do umocnienia złotego pokrywającego się z sytuacją makro, która wskazuje na powolne, ale jednak wychodzenie Europy ze spowolnienia

. W takim scenariuszu należy oczekiwać, że złoty będzie beneficjentem i umocni się do euro.

Wykres 4-godzinowy EURPLNMocny dolar pomaga BoJ

Powoli wszystko zaczyna się wyjaśniać, a nam kształtuje się ciekawy obraz na rynkach. Ostatnie dni to maraton ważnych danych, które w większości wspierają dolara, co też zobrazowane jest na większości wykresów. USDJPY po osiągnięciu lokalnych średnioterminowych minimów na początku tygodnia, pnie się po wysypie danych makro do góry. Jest to zgodne z długoterminowym trendem i zamiarem Banku Japonii do osłabiania swojej waluty. Cena zbliża się powoli do linii trendu spadkowego, wyznaczającej ostatnią niedźwiedzią korektę (czerwona). Przełamanie tej linii, a następnie oporu przy 100,80 da sygnał do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty w stosunku do jena. Taki scenariusz wspierają poziomy 98,50 i 97,65.

Wykres 4-godzinowy USDJPYEURJPY zawraca korzystając z oRGR

EURJPY pomimo słabości euro w ostatnich dniach podąża bardziej sygnałem osłabienia jena. Cena rośnie, a technicznie wydaje się to być spowodowane wyrysowaniem pro wzrostowej formacji odwróconej głowy z ramionami, z jaką mamy do czynienia na wykresie godzinowym. Formacja została rozrysowana przez cały obecny tydzień, a w dniu dzisiejszym udało się inwestorom pokonać linię szyi, która jednocześnie jest niedawno przebitą linią trendu wzrostowego. Brak mocniejszych spadków i powrót ponad tą linię są dodatkowymi sygnałami kupna. Sygnał buy zostanie potwierdzony w momencie, kiedy cena zadomowi się nad 131,20 i wykorzysta ten poziom, jako wsparcie. Powrót poniżej tego poziomu i linii szyi zaneguje obowiązujący sygnał kupna.

Wykres 1-godzinowy EURJPYUSDCHF wybija się z trendu spadkowego

Umocnienie USD nie umknęło także na tej parze, gdzie byki korzystając z odczytów makro wyprowadziły atak przebijający linie trendu spadkowego, ograniczającą kupujących od połowy lipca. W chwili obecnej kupujący próbują wykorzystać wygenerowane momentum do pokonania oporu na 0,9340. Jeżeli im się to uda pozostanie kolejny na 0,9380, co może być już dla byków, za dużo ze względu na ich bliskość. Niemniej, jeżeli dzień zamkniemy na wysokim poziomie to wyrysuje się nam pro wzrostowy układ na wykresie promujący dalsze zwyżki. Powrót poniżej linii trendu zaneguje takie spojrzenie i bardziej prawdopodobne będzie spojrzenie na południe w kierunku 0,9180 czyli długoterminowego wsparcia.

Wykres 4-godzinowy USDCHFKangur bez nadziei

Mówi się, że nadzieja jest matką głupich, ale grający na długo na wykresie AUDUSD przyjęliby chociażby małą jej iskierkę. Patrząc na wykres, każde granie long na tej parze będzie niczym innym jak łapaniem spadającego noża. Bardzo ostrego i takiego, który kilka palców już uciął. Tydzień zaczął się relatywnie wysoko ale kolejna już porażka pod oporem 0,93 spowodowała masowy odwrót inwestorów i ucieczkę do USD. Spadki pokonały dwa kluczowe wsparcia przy 0,9135 i 0,9050. Dane wspierające USD z ostatnich dni i godzin tylko dobiły leżącego. Technicznie, dopóki niewyrysowana zostanie formacja odwrotu należy trzymać się krótkiej strony rynku. Takie rozwiązanie promujemy w naszych analizach już od kilku tygodni.

Wykres 4-godzinowy AUDUSDKomentarz przygotował:
Tomasz Wiśniewski
Analityk rynku walutowego
Admiral Markets Polska

ad

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: