Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 02:38:09 -6h
Tokio (Japonia) 16:38:09 +8h
Sydney (Australia) 17:38:09 +9h
Londyn (Anglia) 07:38:09 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Bezpieczeństwo wymiany w kantorach internetowych

07.11.2013 11:37 czwartek

Kantory internetowe dla większości społeczeństwa są wynalazkiem stosunkowo młodym i niepewnym. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy powierzane im pieniądze są bezpieczne i na pewno do nas wrócą pod postacią wymienionej waluty.

Jak można zauważyć na poniższym wykresie, wymiana walut w internecie staję się coraz bardziej popularna.Źródło: InternetowyKantor.pl (2010-2012), StrefaWalut.pl (szacunek 2013)

Nieustannie zwiększa się liczba ich klientów i suma pieniędzy tam wymienianych. Jednak osobom, które nigdy z nich nie korzystały może być ciężko uwierzyć, że wysyłając pieniądze na numer konta znaleziony w internecie wrócą one bezpiecznie na konto walutowe, zwłaszcza kiedy nie widzieliśmy nawet na oczy placówki danej firmy.

Ich właściciele doskonale zdają sobie z tego sprawę i starają się jak mogą wypracować solidną markę, której zaufają klienci

. Stąd reklamy, sponsoring i inne działania mające zakorzenić je w mentalności  społeczeństwa. Jednak sama reputacja może nie wystarczyć. Dlatego też przyjrzymy się przepisom prawnym i innym zabezpieczeniom ich dotyczącym.

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż nie istnieją żadne normy prawne stworzone specjalnie z myślą o wymianie waluty w cyberprzestrzeni, dlatego też stosuje się w tej kwestii przepisy dotyczące tradycyjnych stacjonarnych kantorów. Na stronie każdego e-kantoru powinny się znaleźć informacje taki jak: adres firmy, numer telefonu kontaktowego, a co najważniejsze numer KRS / NIP / Regon, dzięki którym można sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowniczym oraz co bardzo ważne numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Te dane pozwolą ustalić czy serwis działa legalnie.

Ich działalność w głównej mierze reguluje prawo dewizowe. Dodatkowo muszą, co jest wynikiem niedostosowania tych przepisów do ery internetu, posiadać sejf za kuloodporną szybą oraz tablicę z aktualnymi kursami wymiany. Ponadto, jeśli kantor oferuje także usługi płatnicze to musi być zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego. Jego pracownicy natomiast muszą posiadać aktualne zaświadczenie o niekaralności, które należy, co roku odświeżać. To jednak nie wystarczy, aby zostać jego pracownikiem. Trzeba mieć także ukończony specjalny kurs przygotowawczy albo posiadać ponad roczny staż w dziale banku zajmującym się wymianą walut.

Warto także sprawdzić opinie wcześniejszych klientów kantoru o nim w serwisie zbierającym oceny i komentarze klientów. Jednak wiele osób nadal to nie przekonuje zwłaszcza, że w mentalności społeczeństwa ciągle niczym czerwone światło pali się pamięć o Amber Gold. W przypadku bankructwa kantoru jego klienci mogą się ubiegać zwrot swoich środków na mocy Kodeksu Cywilnego. Oczywiście konsumenci mają wtedy pierwszeństwo przy odzyskiwaniu straconych pieniędzy. Jednak jest to proces długi, żmudny i niegwarantujący na 100% ich odzyskania. Warto w tym wypadku wspomnieć, iż na około 40 działających obecnie kantorów, trzy z nich już zamknęły swoją działalność nie wyrządzając przy tym żadnej szkody klientom. Po prostu zrezygnowały z dalszego prowadzenia serwisów ale wcześniej rozliczyły się ze swoimi klientami.

W czasie rejestracji w serwisie użytkownik musi podać wszystkie swoje dane niezbędne do wykonania przelewu w tym numer kont bankowych. Dlatego też tak ważny jest fakt, iż wszystkie te dane są kontrolowane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Poza tym bez naszej zgody nie mają one prawa udostępniać naszych informacji nikomu poza GIODO, podobnie jak banki.

Ponieważ cała transakcja odbywa się w internecie istotna jest także ochrona przed hakerami i złośliwym oprogramowaniem. Przesyłane informacje są więc szyfrowane i zabezpieczone protokołem SSL, który możemy rozpoznać jeżeli do adresu http:// dochodzi na końcu literka „s” oznaczająca „secure”. Adres https:// potwierdza już, że przesyłane dane są szyfrowane w obie strony. Wyróżniamy trzy typy certyfikatów SSL:

Certyfikat klasy DV (Domain Validation) - jego jedyną funkcją jest potwierdzenie bezpośredniego połączenia z daną witryną.

Certyfikat klasy OV (Organization Validation) – oprócz potwierdzenia połączenia z witryną wyświetla także dane firmy będącej jej właścicielem, co umożliwia jej identyfikacje.

Certyfikat klasy EV (Extended Validation) – najbezpieczniejszy z nich wszystkich, w powszechnym użyciu w bankowości internetowej.

Oprócz wykonywania wszystkich zadań dwóch powyższych certyfikatów, objawia się symbolem kłódki w pasku adresu oraz tabliczką z nazwą firmy. Jest to najbezpieczniejszy protokół ale nie wszystkie kantory go stosują, ponieważ dużo kosztuje. Należy pamiętać, iż wyświetlane w ten sposób dane o firmach i witrynach nie są wpisywane przez ich właścicieli, ale przedsiębiorstwo, które zajmuje się weryfikacją ich prawdziwość.

Największe kantory internetowe - podobnie jak banki – doskonale zdają sobie sprawę, że w ich branży najważniejsze jest wyprawowanie zaufania klientów. Dlatego też aby potwierdzić swoją wiarygodność na bieżąco publikują informacje o swojej działalności oraz prezentują swoje wyniki finansowe, aby zapewnić klientów, że nie znikną niczym bańska mydlana po otrzymaniu pieniędzy.  Stąd obecność medialna to nie tylko reklama, ale także budowanie zaufania do marki.
Na poniższej grafice portal strefawalut.pl zestawił wszystkie najważniejsze metody, przy pomocy których kantory internetowe docierają do klienta i dbają o pozytywny wizerunek.Opracowanie: StrefaWalut.pl

Branża zdaje sobie sprawę z braków specjalnych uregulowań prawnych, które przyczyniłyby się do wzrostu zaufania do nich i ułatwiły im działalność, dlatego jej przedstawiciele sami nalegają na wprowadzenie takowych. Jak zawsze rzeczywistość wyprzedziła unormowania prawne. Jednak trzyletnia działalność pierwszych kantorów internetowych tylko to potwierdza, że jest to bezpieczny, wygodniejszy i przede wszystkim tańszy sposób wymiany walut.
 
Mateusz Kasprzak, porównywarka kantorów internetowych strefawalut.pl

kk

Bezpieczeństwo danych
23.01.2018 00:02 wtorek ~sani
Bardzo uważam na to żeby bezpiecznie poruszać się w sieci, zwłaszcza w sferze usług finansowych. Sprawdziłam zatem czy wszystko jest dopilnowane w moim kantorze. No i OK:) Pluskantor.pl posiada certyfikat EV. Korzystam bez obaw.
kantory- bezpieczeństwo
10.01.2018 21:18 środa ~milky
Kantory internetowe po pierwsze nie mogą ryzykować, bo by szybko potraciły klientów, a przecież chcą być konkurencyjne. No a druga sprawa to warto po prostu sprawdzić samemu żeby już nie mieć żadnych wątpliwości. Ja od kliku lat spłacam kredyt z Amronet, także jak miałbym polecić od siebie to ten.
dobra platforma
20.12.2017 23:35 środa ~Łoligator
Sprawdzają się też platformy, wystarczy dobrze wybrać a są takie co dorównują najlepszym kantorom a nawet wyceniają jeszcze atrakcyjniej, np. Gieldawalut.com. Akurat ta ma też cashback czyli dodatkowe oszczędzanie dla każdego nawet jak nie wymieniamy jakoś dużo pieniędzy.
PlusKantor
17.12.2017 00:58 niedziela ~Bestyja Szczęśliwa
Plsukantor.pl tak? Jest OK, przelew w EUR miałem za jakiś 2 godziny na koncie, nie była to żadna opcja przyspieszonego. A warto też skorzystać dlatego że pierwszą wymianą o ile 5000 nie przekroczysz masz po czystym rynkowym kursie.
moje zdanie
12.12.2017 21:10 wtorek ~hanka
Jeśli chodzi o przelewy pluskantor.pl realizuje je zaraz po Twoim zleceniu- automatycznie, także zawsze dochodzą w pierwszej możliwej sesji bankowej, za granicę też, nieraz robiłam transfer EUR do Niemiec i Francji, nikt nie narzekał, można też z opcją ekspres żeby za 15 minut kasa już znalazła się u odbiorcy.
pluskantor
Giełda Walut
Bezpieczne przewalutowania
polecam...
solidna platforma- geoldawalut
wiarygodny kantor
bezpieczeństwo
moim zdaniem bezpieczne
zaufanie do e-kantoru
ja sie przekonałam
Bezpiecznie, bez stresu
nowocześnie
Dobry wynalazek:)
ja się nie zawiodłam
Sprawdzony, godny zaufania
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: