Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:34:23 -6h
Tokio (Japonia) 14:34:23 +8h
Sydney (Australia) 15:34:23 +9h
Londyn (Anglia) 05:34:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

90

Cypryjski system podatkowy atrakcyjny dla bogatych obcokrajowców

29.05.2006 11:03 poniedziałek

Sprawa norweskiego przedsiębiorcy Johna Fredriksena, który na początku maja 2006 roku przyjął obywatelstwo cypryjskie, po raz kolejny potwierdziło, że system podatkowy nadal zachęca bogatych obywateli państw europejskich do przenoszenia się na Cypr.

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym spółki na Cyprze płacą 10% podatek korporacyjny, podczas gdy spółki żeglugowe mogą nadal wybrać opodatkowanie tzw. tonnage tax, co zachęca do rejestrowania greckich i niemieckich statków pod cypryjską banderą.

Kraj ten podpisał ponad 40 umów podatkowych, co pozwala na wykorzystywanie zarejestrowanych w nim spółek w planowaniu podatkowym..

Jednak zalety cypryjskiego systemu podatkowego doceniają także osoby fizyczne opodatkowane na Cyprze podatkiem dochodowym, który nie przekracza 20%. Dodatkowo obowiązujący w tym kraju 5% podatek od emerytur zachęca m.in. brytyjskich emerytów do przenoszenia się i osiedlania na Cyprze.

Bardzo korzystny jest także brak podatku od majątku otrzymanego w drodze dziedziczenia przez żonę/męża i dzieci osoby zmarłej. Chociaż władze cypryjskie nie przedstawiają tego rozwiązania jako głównej „atrakcji podatkowej” jednak ma ono duży wpływ na podejmowanie decyzji o przeniesieniu się na Cypr bogatych obywateli Unii Europejskiej.

Decyzja Johna Fredriksena spowodowana była prawdopodobnie zaostrzeniem przepisów podatkowych w Norwegii, które w tej chwili przewidują, że podatnik przebywający w tym kraju przez okres przekraczający 90 dni w ciągu 3 lat musi od swoich dochodów płacić podatek w Norwegii.

Taxnews- Międzynarodowy Serwis Podatkowy
www.informacjeipodatki.pl

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: