Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:51:24 -6h
Tokio (Japonia) 05:51:24 +8h
Sydney (Australia) 06:51:24 +9h
Londyn (Anglia) 20:51:24 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

40

DM BOŚ: raport walutowy - FED będzie zwlekał z podwyżką stóp

20.08.2015 11:50 czwartek

EURO (EUR)

  • Grecja: Ministrowie państw strefy euro zgodzili się na wypłatę w środę wieczorem pierwszej transzy pomocy finansowej w ramach tzw. trzeciego programu pomocowego. Tym razem środki zostały wypłacone z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Grecy otrzymali 13 mld EUR z których już przelali 3,5 mld EUR na rzecz Europejskiego Banku Centralnego, a także 10 mld EUR na specjalne konto w ESM, które mają zostać użyte do rekapitalizacji banków. Poza tym kolejne 3 mld EUR mają wpłynąć w końcu listopada. Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapowiedzieli, że podejmą decyzję o ewentualnej partycypacji w finansowaniu programu pomocowego dopiero w końcu roku – kluczowa będzie tzw. pierwsza ocena realizacji zobowiązań przez Grecję, która będzie dokonana przez europejskie instytucje, a także możliwość podjęcia dyskusji nt. redukcji ogromnego zadłużenia tego kraju (za czym od dawna opowiada się MFW)
  • Grecja: Gazeta Ekathimerini sugeruje, jakoby premier Tsipras już pogodził się z myślą o konieczności przeprowadzenia wcześniejszych wyborów
    . Waha się tylko, co do ich terminu (jego pretekstem będzie fiasko wotum zaufania dla jego gabinetu) pomiędzy wczesną, a późną jesienią.

Naszym zdaniem: Grecy chwilowo uniknęli bankructwa, po tym jak przyznano im międzynarodowe wsparcie. Kolejne miliardy euro to jednak zobowiązania, które należy zrealizować. A to może nie być łatwe w kontekście ewentualnej kampanii wyborczej jesienią. Greccy politycy raczej nie są zdolni do zawiązania narodowej koalicji ponad podziałami. To źle, bo po ewentualnym nowym rozdaniu, scena polityczna może być jeszcze bardziej rozbita, zradykalizowana i trudno będzie o stworzenie rządu z silnym mandatem do wdrożenia wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli. Pytanie jak w takiej sytuacji zachowają się europejscy oficjele (kolejne transze pomocy będą zamrożone? Mało sensowna będzie też dyskusja nt. ewentualnego umorzenia greckiego długu – niemiecka kanclerz, a także inni decydenci już ponieśli spory „polityczny koszt” akceptacji kolejnego programu pomocowego dla Grecji na własnym „podwórku”. Nie dziwi, zatem ostrożna postawa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który de facto zmierza do pozostawienia greckiego problemu samym Europejczykom.

Perspektywy dla Grecji nie wyglądają tym samym najlepiej. Niemniej, jeżeli premier Tsipras zdecyduje się na głosowanie nad wotum zaufania dla własnego gabinetu dopiero za kilka tygodni, to rynki otrzymają chwilę oddechu.

W ciągu ostatnich trzech dni euro zyskało względem głównych walut – wyjątkiem był tylko EURCHF. Sytuacja techniczna na koszyku BOSSA EUR uległa poprawie – widać próbę powrotu ponad naruszony wcześniej poziom 113,45-50 pkt. Jeżeli ten tydzień zamknie się powyżej, to rynek będzie miał szanse na ruch w stronę szczytów przy 115,00-115,50 pkt.

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski BOŚ S.A.

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: