Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:06:26 -6h
Tokio (Japonia) 15:06:26 +8h
Sydney (Australia) 16:06:26 +9h
Londyn (Anglia) 06:06:26 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

133

Internetowe kantory rosną w siłę

15.01.2016 15:59 piątek

W sieci wymieniamy już około 1/5 tego co w kantorach stacjonarnych. Currency One szacuje, że obroty kantorów internetowych w następnym roku będą nadal rosnąć i zwiększą się o około 20 proc. Tym samym branża ta w 2016 r. może być warta około 38 mld zł.

Zeszły rok był dość trudny dla kantorów internetowych. Najpierw zawirowania na franku w styczniu 2015 r., potem obniżenie spreadów na tej walucie przez banki, następnie uruchamianie przez kilka banków platform wymiany walut -  to wszystko wpłynęło na branżę.  Kantory internetowe nie pozostały jednak bierne wobec tych działań.

- Zaufanie do nas jest podstawą, więc rozpoczęliśmy starania o licencję instytucji płatniczej KNF i otrzymaliśmy ją w lipcu zeszłego roku. Postawiliśmy także na nowe wersje serwisów, aplikacje mobilne, szersze funkcjonalności – wylicza Łukasz Olek z zarządu Currency One, odpowiedzialny za rozwój serwisów

. - Co jednak najistotniejsze dla klientów, spready w sieci są nadal bardzo konkurencyjne wobec bankowych i kantorowych.

38 miliardów w sieci

Currency One SA, operator InternetowyKantor.pl i Walutomatu, szacuje, że kantory internetowe wciąż będą się rozwijać, ale tempo tego wzrostu może być nieco mniejsze niż w poprzednich 2-3 latach. Nie znaczy to jednak, że będzie małe.

- Rynek kantorów internetowych ma już prawie 7 lat. Obserwujemy dokładnie coroczne wyniki branży i szacujemy, że obroty w 2016 roku mogą wynieść ok 38 mld zł, co stanowi wzrost o ok 20 proc. w stosunku do tego roku. Większość obrotów generują jednak największe firmy na rynku, z pierwszej piątki – mówi Ł. Olek.

Stacjonarne wciąż silne

Wg danych NBP obroty stacjonarnych kantorów internetowych w 2014 r. osiągnęły 158,1 mld zł. Rynek, który zagarnęły rok temu internetowe serwisy (ok. 33 mld w 2014r.) to więc około 20 proc. Szacunki Currency One pokazują, że liczba ta może się zwiększać z roku na rok.

Przykładowo w 2015 r. w serwisie Internetowykantor.pl liczba klientów wzrosła o 24 proc. i osiągnęła ponad 200 tys. W Walutomacie w 2015 r. przybyło aż 34 proc. wymieniających (obecnie 177 tys.). Roczne obroty obu serwisów były rekordowe i wyniosły 13 mld zł. Tym samym wzrosły o 25 proc. w stosunku do 2014 r.


Jaki będzie ten rok?

Nadchodzący rok nie powinien przynieść większych przełomów w branży, mówią eksperci. Mogą pojawić się kolejne platformy bankowe. Serwisy będą stawiały na rozwój funkcjonalności i atrakcyjność dla klienta, nie tylko cenową. Biznes ten będzie też na większą skalę wykraczał poza granice Polski.

– My zdecydowaliśmy się już w zeszłym roku na rozwój międzynarodowy i uruchomiliśmy platformę Valuto.com, która umożliwia błyskawiczne i natychmiastowe płatności międzynarodowe. Wiemy, że inne czołowe kantory także chcą iść w tę stronę – mówi Ł. Olek.

Obecnie na rynku funkcjonuje ok 50 kantorów internetowych. Z roku na rok notują wzrost obrotów. Pojawili się też nowi gracze, ale nie zdołali się przebić do ścisłej czołówki, która już od lat jest taka sama. Wiodące firmy w minionym roku tylko umocniły swoją pozycję. Zapowiada się więc stabilizacja w branży.Currency One


Korzystam z internetowych
10.11.2017 21:03 piątek ~Moader89
Przeszło 2 lata już nie korzystam ze stacjonarnych kantorów, internetowe są dla mnie wygodą- nie tracę czasu, a w dodatku nie ponoszę tak wysokich kosztów. Na Pluksantor.pl spread wynosi około 0,02 zł zaledwie, czyli duuużo mniej niż w zwykłych kantorach i bankach.
Ja jednak mam inne zdanie...
07.11.2017 09:56 wtorek ~Damian Kogut
Jednak standardowe stacjonarne kantory są, były i będą najpewniejsze. Dla osób ze Śląska polecam kantor Meres w Żywcu, położony w Rynku. Możecie też poczytać o nim na stronie http://www.zywieckantor.pl
tak jest
18.01.2016 13:20 poniedziałek ~lucasyno
Nic dziwnego, internet to dziś potęga, inwestuje się też przez internet. Znam co najmniej trzy osoby korzystające z xstation do inwestowania w rynki walutowe, a przecież nie rozmawia się o tym przy piwie, więc pewnie więcej moich znajomych ze studiów tam działa. Tak samo z internetowymi kantorami. Dobrze, bo mają niższe marże.
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: