Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:09:33 -6h
Tokio (Japonia) 20:09:33 +8h
Sydney (Australia) 21:09:33 +9h
Londyn (Anglia) 11:09:33 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Trump nie ujawnia szczegółów na temat polityki gospodarczej

12.01.2017 10:06 czwartek
Dolar amerykański przeszedł do defensywy po długo oczekiwanej środowej konferencji z udziałem prezydenta elekta Donalda Trumpa. W zasadzie nie powiedział on nic na temat swoich obietnic odnośnie zwiększania wydatków budżetowych i cięcia podatków.
 
Trump, który obejmie urząd prezydenta 20 stycznia, nie przedstawił szczegółów na temat polityki gospodarczej. Zamiast tego, skupił się na firmach farmaceutycznych oraz na amerykańskich agencjach wywiadowczych. Wywołało to osłabienie USD w stosunku do większości walut.
 
Sesja azjatycka przynosi pogłębienie tego ruchu. Indeks dolara, który śledzi siłę dolara amerykańskiego wobec koszyka sześciu głównych walut świata traci obecnie 0,5 proc
. i jest handlowany w pobliżu poziomu 101,20, najniższego od 3 tygodni. Indeks ten wzrósł na początku stycznia do najwyższego poziomu od 2002 roku, gdyż inwestorzy oczekiwali spełnienia obietnic wyborczych Trumpa w postaci ekspansji fiskalnej, pobudzenia wzrostu gospodarczego i inflacji, co skłoniłoby Rezerwę Federalną do szybszego tempa podwyżek stóp procentowych i mocniejszego dolara.
 
Para walutowa EURUSD jest handlowana obecnie w pobliżu 1,0640, a przed konferencją była jeszcze na poziomie 1,0450. Podobnie sytuacja wygląda na GBPUSD, gdzie funt coraz śmielej odzyskuje wigor. Para ta jest handlowana obecnie w pobliżu 1,2275. Para USDJPY zalicza obecnie najniższy od miesiąca poziom 114. Widać odejście inwestorów od dolara na rzecz innych walut.
 
Ceny ropy, mimo mocno negatywnego raportu DoE nt. zapasów ropy naftowej w USA, nie zanurkowały w dół (wzrost o 4,097 mln baryłek wobec prognoz wzrostu o 1,162 mln). Warto zaznaczyć, że wcześniejsze szacunki API sugerowały wzrost zapasów i najprawdopodobniej rynek zdążył już przetrawić te informacje. Ropa WTI na ten moment jest notowana w pobliżu 52,30 USD za baryłkę, natomiast Brent 55,30 USD.
 
Słabszy dolar jest pozytywnym czynnikiem zarówno dla cen złota, jak i ropy. Złoto znajduje się obecnie na 7-tygodniowym maksimum, przy równym poziomie 1200 USD za uncję. Jest to ważna sesja dla cen złota. Jeśli świeca dzienna zamknie się powyżej poziomu 1200 USD za uncję, będzie to wyraźny sygnał dla byków do dalszych wzrostów.
 
Maciej Boruc
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: