Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:25:09 -6h
Tokio (Japonia) 14:25:09 +8h
Sydney (Australia) 15:25:09 +9h
Londyn (Anglia) 05:25:09 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży, Stambuł w centrum uwagi

10.07.2017 08:25 poniedziałek

 ROPA NAFTOWA

 
Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży, Stambuł w centrum uwagi.
 
Po dynamicznych ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania ropy naftowej rozpoczynają poniedziałkową sesję od spokojnego wzrostowego odreagowania. Ma ono jednak niewielką dynamikę: cena ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych porusza się relatywnie niedaleko piątkowego zamknięcia.
 
Mimo że przez niektórych traderów piątkowa zniżka, która w trakcie dnia znacząco przekraczała 3%, a ostatecznie wyniosła nieco ponad 2%, mogła być postrzegana jako okazja do kupna, to ogólne fundamenty na rynku ropy naftowej pozostają korzystne dla strony podażowej
. W piątek firma Baker Hughes podała, że liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA znów zaczęła rosnąć – i w minionym wzrosła o 7 do poziomu 763. To najwyższa liczba funkcjonujących punktów wydobycia od kwietnia 2015 r.
 
Tymczasem w Stambule w niedzielę rozpoczął się World Petroleum Congress, który potrwa do 13 lipca, a na którym przemawiać będzie wiele znanych osobistości z rynku ropy naftowej, m.in. szefowie OPEC i Międzynarodowej Agencji Energetycznej, a także przedstawiciele innych kluczowych instytucji z tej branży, prezesi wiodących firm naftowych oraz odpowiedni ministrowie z krajów produkujących ropę naftową. 

W ciągu najbliższych dni można więc spodziewać się ciekawych komentarzy osób związanych z rynkiem ropy – na razie jednak przełomowych wypowiedzi nie było. Sekretarz Generalny OPEC, Mohammad Barkindo, wspomniał jedynie o tym, że póki co kartel nie będzie omawiał kwestii dalszego obniżania limitów produkcji ropy naftowej. Takiej deklaracji trudno się dziwić, zważywszy na fakt, że dotychczasowe działania OPEC okazały się nieskuteczne w walce z globalną nadpodażą i spadkami cen ropy.
 
 

 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Strona podażowa silna na rynku złota.
 
Miniony tydzień na rynku złota zarówno rozpoczął się, jak i zakończył się silnym spadkowym akcentem. W piątek notowania tego kruszcu przebiły w dół ważne techniczne wsparcie w okolicach 1217-1218 USD za uncję, kończąc sesję w okolicach 1211 USD za uncję, jednak w ciągu dnia schodząc nawet poniżej poziomu 1207 USD za uncję. Przekroczenie w dół kolejnego poziomu wsparcia otworzyło notowaniom złota drogę w kierunku psychologicznej bariery na poziomie 1200 USD za uncję.
 
W ostatnich dniach strona popytowa na rynku złota radziła sobie wyjątkowo źle, nawet pomimo utrzymującej się słabości amerykańskiego dolara – co sprawiało, że sprzedający wykorzystywali każdy pretekst do zepchnięcia notowań kruszcu w dół. W piątek czynnikiem, który zapoczątkował dynamiczne spadki, były dane z amerykańskiego rynku pracy. Wprawdzie stopa bezrobocia okazała się wyższa od oczekiwań, jednak pozytywnie zaskoczyła informacja o dużym wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Dla inwestorów na rynku złota oznacza to większe prawdopodobieństwo bardziej śmiałego zacieśniania polityki monetarnej w USA – co niekorzystnie odbiłoby się na cenach kruszcu.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 


niestety
10.07.2017 23:06 poniedziałek ~torinho
Zgodnie z tym co Kwiecień pisał na tradebeacie, nie ma nadal nadziei na przebicie sufitu 50 USD
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: