Reklama
Najnowsze
Zaczynamy wyprzedaż złotego?
Złoty słabszy na początku tygodnia
Dolar amerykański to tykająca bomba na rynku, a moment wybuchu jest coraz bliżej
Złoty trzyma się mocno
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Co nie chce spadać...
Złoty zależny od decyzji EBC
Moc dolara aktywowana
Najpopularniejsze
Dolar amerykański to tykająca bomba na rynku, a moment wybuchu jest coraz bliżej
Moc dolara aktywowana
Złoty zależny od decyzji EBC
Złoty słabszy na początku tygodnia
Lekka presja na PLN, sprzedaż detaliczna w kalendarzu
Złoty trzyma się mocno
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Co nie chce spadać...
Szukaj
Artykuł

Dolar dobrze zaczął tydzień
04.12.2017 11:34 poniedziałek
Kluczowe informacje z rynków:
USA/ PODATKI: Senat ostatecznie przyjął w sobotę rano, relacją głosów 51 do 49, ustawę podatkową – z obozu Republikanów przeciwko zagłosował tylko Bob Corker. Teraz obie izby Kongresu muszą uchwalić wspólną wersję, co może nie być łatwe. Senatorowie zgodzili się na cięcie podatków dla firm, ale dopiero od 2019 r, a niższe stawki dla osób fizycznych mają obowiązywać tylko do 2026 r.- to tylko najważniejsze różnice, których jest wiele. Prace w wyznaczonych grupach delegatów rozpoczną się już w tym tygodniu.
USA/ TRUMP: Były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn przyznał się w piątek do złożenia fałszywych zeznań ws
. kontaktów z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Kislakiem, jakie miały mieć miejsce w 2016 r. Telewizja ABC News podała, że Flynn jest też gotów zeznawać przeciwko Trumpowi, który miał rzekomo kazać mu skontaktować się z Rosjanami, ale później przeprosiła za opublikowanie nieprawdziwej informacji. Z kolei sam Donald Trump stwierdził, że „nie było żadnej zmowy” z Kremlem i nie jest on zaniepokojony tym, że Flynn przyznał się do winy. Część mediów zwróciła jednak uwagę, ze ta wypowiedź prezydenta nie jest precyzyjna.
USA/ DANE MAKRO: Indeks ISM dla przemysłu spadł w listopadzie do 58,2 pkt. z 58,7 pkt. w październiku (szacowano 58,4 pkt.). Do 65,5 pkt. cofnął się subindeks cen płaconych (z 68,5 pkt.) – oczekiwano 67 pkt., a do 59,7 pkt. z 59,8 pkt. subindeks zatrudnia – spodziewano się jego wzrostu do 60,0 pkt. Nieznacznie wzrósł subindeks nowych zamówień (do 64 pkt.).
EUROSTREFA / NIEMCY: Lider SPD po piątkowym spotkaniu z prezydentem, oraz szefami chadeków, przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześniej, aby orzekać, czy SPD przystąpi do negocjacji nt. kontynuacji tzw. Wielkiej Koalicji. Kluczowe w tej sprawie może być wewnętrzne głosowanie w partii, które odbędzie się przy okazji konwencji zaplanowanej na 7-9 grudnia. Tymczasem niemiecka prasa sugeruje, że na Martina Schulza miał naciskać prezydent Francji Emmanuel Macron, którego zdaniem SPD ma szanse nadać bardziej proeuropejski kierunek niemieckiej polityce zagranicznej.
WIELKA BRYTANIA: Dzisiaj zaplanowano kluczowe spotkanie premier Theresy May z szefem Komisji Europejskiej, na którym szefowa brytyjskiego rządu ma złożyć wiążące propozycje mające przełamać impas w negocjacjach nt. Brexitu i móc przejść do kolejnego etapu rozmów. Tymczasem jeszcze w piątek wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk dał do zrozumienia, że UE może zatrzymać proces negocjacyjny, jeżeli władze Irlandii zgłoszą, że propozycje rozwiązania kwestii granicy z Irlandią Północną, są dla nich nie do zaakceptowania.
AUSTRALIA: Zapasy niesprzedanych towarów wzrosły w III kwartale o 0,2 proc. k/k (szacowano 0,1 proc. k/k po spadku o 0,5 proc. k/k w II kwartale). Szacunki inflacji konsumenckiej liczonej przez Melbourne Institute wyniosły 0,2 proc. m/m – odczyt za listopad.
Więcej informacji w załączniku
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Inne artykuły z tego działu: | Inne artykuły: |
---|---|
Powrót do starego i dobrego makro2018-04-19 09:57:00 |
Zaczynamy wyprzedaż złotego?2018-04-23 14:50:38Złoty słabszy na początku tygodnia2018-04-23 12:29:52Dolar amerykański to tykająca bomba na rynku, a moment wybuchu jest coraz bliżej2018-04-23 11:14:20Złoty trzyma się mocno2018-04-23 10:52:42Komentarz surowcowy DM BOŚ2018-04-23 10:21:24 |