Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:21:28 -6h
Tokio (Japonia) 23:21:28 +8h
Sydney (Australia) 00:21:28 +9h
Londyn (Anglia) 14:21:28 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

129

Beata Szydło rezygnuje. Rating dla Polski

08.12.2017 11:41 piątek
Nadchodzi zmiana na fotelu premiera Polski. Rynki na razie podchodzą do tematu raczej spokojnie. Dzisiaj po godzinach pracy poznamy decyzję agencji ratingowej Fitch dla Polski. Zadłużenie amerykańskich konsumentów dalej rośnie.
 
Nowy premier Polski
 
Zmiana premiera wydawać by się mogła bardzo ważną informacją dla rynków. Informacja, że teraz na czele rządu stanie Mateusz Morawiecki przeszła bez większego echa. Analitycy uważają, że to dobra wiadomość dla rynków wskazują jednak na dwie ważne kwestie. Premierem zostaje osoba, bez silnego oparcia w strukturach partyjnych. Jego pozycja zatem w wewnętrznych rozgrywkach wciąż jest zatem wątpliwa.

Po drugie wiele osób wskazuje nadal na dość dziwne, rozwiązanie nie stosowane zresztą po raz pierwszy, w przypadku rządów prawicowych w Polsce gdzie realny ośrodek władzy jest poza rządem
. Nie zmienia to faktu, że polityk mający solidną wiedzę ekonomiczną, doświadczenie menadżerskie i obycie międzynarodowe na czele rządu to obiektywnie dobry sygnał. Złotówka ostatnio pozostaje w wąskim kanale notowań, ale zbliża się właśnie do 4,20 zł, zatem inwestorzy patrzą jeszcze przychylniej. Wyraźną reakcję było widać z kolei na giełdzie, która wzrosła o około 1%.
 
Rating agencji Fitch
 
Dzisiaj popołudniu/wieczorem poznamy decyzję jednej z najważniejszych agencji ratingowych w sprawie ratingu Polski. Specjaliście nie spodziewają się zmian ratingu dzisiaj. Warto zwrócić uwagę, że z 3 głównych agencji, jedna daje nam stopień wyższą wiarygodność kredytową, druga stopień niższą niż Fitch. Skoro nota jest obecnie w centrum wątpliwe by miała się zmieniać. Tym bardziej, że perspektywa ratingu jest stabilna. Dlaczego w ogóle odczyty ratingu są ważne dla rynków? Przy pomocy ratingu ocenia się ryzyko niespłacenie obligacji, a zatem ich cenę. W rezultacie jeżeli poprawi się rating Polski, nasze obligacje będą atrakcyjniejsze. Zwiększony popyt na obligacje powinien spowodować umocnienie się waluty.
 
Amerykanie się zadłużają
 
Wczoraj opublikowano wzrost zadłużenia z tytułu kredytów konsumpcyjnych w USA. Był on nie tylko wyższy niż zakładany, ale jednocześnie najwyższy w tym roku. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, świadczy bowiem o dobrych nastrojach amerykańskich konsumentów. Z drugiej strony niecałą dekadę temu widzieliśmy co się dzieje, gdy gospodarka spowalnia, a obywatele nie są w stanie regulować swoich zobowiązań.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - sytuacja na rynku pracy,
16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

2019-02-22 13:18:24

Czekamy na konkrety

2019-02-22 12:33:41

Rynki pozostają w fazie wyczekiwania

2019-02-22 12:14:41

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

2019-02-22 10:46:59

Czekanie na cokolwiek

2019-02-22 10:09:37