Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:38:11 -6h
Tokio (Japonia) 11:38:11 +8h
Sydney (Australia) 12:38:11 +9h
Londyn (Anglia) 02:38:11 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Brać chęci w RPP do podwyżek stóp procentowych

14.03.2018 11:55 środa
W związku z oczekiwaną w przyszłym tygodniu podwyżką stóp procentowych przez FOMC, uwaga inwestorów  w dalszym ciągu będzie koncentrować się na danych napływających z gospodarki amerykańskiej. Dziś zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna i inflacja PPI. Konsensus rynkowy zakłada, że w lutym sprzedaż wzrośnie o 0,3% w ujęciu miesięcznym, co będzie stanowiło odreagowanie styczniowego spadku spowodowanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi w USA. 

Ponadto oczekiwany jest dalszy wzrost inflacji PPI, jak i jej bazowego odpowiednika. Wczorajsze dane o amerykańskiej inflacji cen i usług konsumpcyjnych były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Inflacja CPI przyśpieszyła w styczniu do 2,2% z 2,1% w skali roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,2%. Z kolei wskaźnik bazowy CPI ustabilizował się na poziomie 1,8% r/r i wzrósł także o 0,2% m/m, co stanowi oznakę budowania się presji inflacyjnej w gospodarce i daje zielone światło do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. 
 
Podczas środowej sesji opublikowane zostały ostateczne dane z Niemiec, które potwierdziły, że inflacja CPI wyhamowała w lutym do 1,4% z 1,6% w skali roku
. Powyższe publikacje wpisują się dobrze w tendencję obserwowaną w całej strefie euro, gdzie niska inflacja pozostaje kluczowym czynnikiem w utrzymywaniu w dalszym ciągu gołębiej retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego. 

W swoim dzisiejszym wystąpieniu we Frankfurcie Mario Draghi zaznaczył, że bank centralny potrzebuje dalszych dowodów na to, że inflacja zmierza we właściwym kierunku. Z tego względu, że utrzymują się niepewności w gospodarce, to program zakupu aktywów jest nadal potrzebny. Ponadto szef EBC zaznaczył, że zmiany w polityce banku centralnego będą przewidywalne, a silne euro może stanowić czynnik utrudniający powrót inflacji do celu w średnim terminie. Z kolei główny ekonomista banku Peter Praet zwrócił uwagę na to, że ważne będzie monitorowania zachowania krzywej dochodowości w reakcji na zakończenie programu QE, co umożliwi podjęcie właściwych decyzji co do tego w jakim kierunku ma ewoluować polityka pieniężna banku. 
 
Wczoraj członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt powiedział, że choć nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych w 2018 roku, to jej prawdopodobieństwo istotnie spadło. Kluczową przesłanką do wszelkich zmian w polityce pieniężnej będzie zachowanie inflacji bazowej, jednakże wydaje się bardzo realne, że stopy procentowe jeszcze długo pozostaną na stabilnym poziomie, ku czemu przychyla się prezes NBP. Nie widać chęci do podwyżek stóp procentowych wśród członków RPP. Od początku tego tygodnia widoczna jest słabość złotego, a jutrzejszy odczyt inflacji CPI z Polski będzie ograniczać potencjał do umocnienia PLN.
 
EUR/PLN
 
Techniczny układ rynku aktualnie wygląda niekorzystnie dla złotego. PLN pozostaje słabszy względem euro od początku tego tygodnia, co w konsekwencji wywindowało kurs EUR/PLN powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Notowaniom udało się przełamać geometryczny opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,3316, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do wyższych poziomów cenowych na tej parze. Najbliższy opór wyznaczają marcowe maksima lokalne oraz strefa oporu w rejonie 4,2170-4,2240.  EUR/PLN znajduje się powyżej chmury ichimoku, co stanowi wsparcie dla strony popytowej.

 
EUR/USD
 
Na EUR/USD utrzymuje się zakres wahań 1,2155-1,2550, którego dolne ograniczenie zbiega się z 100-okresową średnią EMA w skali D1. W ostatnim czasie dobrze jako wsparcie działa natomiast 50-okresowa średnia EMA we wspomnianym interwale czasowym, która obecnie przebiega w rejonie 1,2275.  Wzrost ryzyka politycznego w USA może niekorzystanie wpływać na notowania USD. W oczekiwaniu na lepsze odczyty sprzedaży detaliczne w USA, eurodolar kieruje się na południe. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,2445, których ewentualne przełamanie będzie przesłanką do powrotu w okolice tegorocznych szczytów. 

 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: