Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:44:52 -6h
Tokio (Japonia) 11:44:52 +8h
Sydney (Australia) 12:44:52 +9h
Londyn (Anglia) 02:44:52 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Zmiany w rządzie USA. Angela Merkel kanclerzem

14.03.2018 12:44 środa
Donald Trump zmienił sekretarza stanu. Mike Pompeo uchodzi za bardziej podzielającego jego wizję rządów. Angela Merkel uzyskała wymaganą większość, by zostać kanclerzem. Dobre dane z Chin.
 
Odwołanie Sekretarza Stanu w USA
 
Rex Tillerson, znany w Polsce ostatnio głównie z nieudanego telefonu do prezydenta Andrzeja Dudy, został wczoraj odwołany z funkcji Sekretarza Stanu. Informacja pojawiła się na twitterze prezydenta USA, co tylko wzmogło napięcia na rynku. Zmiana nie była wcześniej sygnalizowana, co dodatkowo podniosło temperaturę dyskusji. Następcą jest Mike Pompeo, dotychczasowy szef CIA. W administracji Rex Tillerson uchodził za pragmatyka tonującego skrajne pomysły Donalda Trumpa. 

Mike Pompeo uznawany jest za osobę znacznie bardziej spójną światopoglądowo z prezydentem
. Giełda przypłaciła tę informację spadkami. Zakończyła się w ten sposób wzrostowa passa, która trwała od niemal początku marca. Rynki wystraszyły się zaognienia sytuacji z Iranem poprzez dodatkowe sankcje na eksport ropy. W rezultacie wzrost ryzyk plus możliwy spadek podaży na światowych rynkach ropy spowodował wzrost zmienności cen tego surowca.
 
Angela Merkel po raz czwarty kanclerzem
 
Decyzja ta nie mogła być zaskoczeniem. Jako liderowi większej z koalicyjnych partii funkcja ta była jej niemal automatycznie przypisana. Nie zmienia to faktu, że już w głosowaniu okazało się, że nie wszyscy członkowie koalicji poparli tę kandydaturę. Co więcej, do większości bezwzględnej pozostało zaledwie 9 głosów zapasu w 709 izbowym Bundestagu. Tym samym kończymy najdłuższy w historii Niemiec okres bez rządu. Wybory miały miejsce 24 września zeszłego roku. Wyłonienie zwycięzcy i stworzenie rządu zajęło zatem naszym zachodnim sąsiadom niemalże pół roku. 
 
Dane z Chin
 
W nocy poznaliśmy odczyty wzrostu produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej z Chin. Produkcja przemysłowa rośnie o 7,2%, czyli 1,1% powyżej oczekiwań. Sprzedaż detaliczna wzrosła z kolei o 9,7%. Co ciekawe, jest to 0,1% poniżej oczekiwań. Dane te zostały przyjęte dobrze. O ile oczywiście można dane z Chin traktować jako wiarygodne.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
15:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: