Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:26:23 -6h
Tokio (Japonia) 19:26:23 +8h
Sydney (Australia) 20:26:23 +9h
Londyn (Anglia) 10:26:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

138

Wojna handlowa cd. Przewidywalna gospodarka Chin

17.04.2018 13:53 wtorek
Amerykanie zamiast ceł zaczynają ograniczać dostęp chińskich spółek do zaawansowanych technologii. Gospodarka Chin rozwija się zgodnie z planem.
 
Kolejny krok w wojnie handlowej
 
Cła nie są jak widać jedynym elementem, który może zostać wykorzystany w takim sporze. Amerykanie zaczęli egzekwować właśnie karę nałożoną na ZTE - chińskiego giganta telekomunikacyjnego. Co prawda powodem jest eksport technologii importowanej z USA do Korei Północnej i Iranu. Nie zmienia to faktu, że konsekwencje nie byłyby tak duże, gdyby nie zaogniają się spór handlowy. 

Amerykanie dążą do zmniejszenia eksportu zaawansowanych technologii do Chin, gdyż nie mają kontroli nad ich dalszym wykorzystaniem. Biorąc pod uwagę, że wojna przechodzi poza cła można spodziewać się, że odpowiedź Chin również będzie mocna
. Analitycy obawiają się uderzenia w amerykańskie obligacje.
 
Gospodarka Chin nie zwalnia
 
Dzisiaj rano poznaliśmy wzrost PKB Chin za pierwszy kwartał 2018 roku. Wbrew oczekiwaniom analityków tempo rocznego wzrostu nie spowolniło do 6,7% ale nadal utrzymuje się na 6,8%. Analitycy patrzą na te dane z pewnym przymrużeniem oka. W ciągu ostatnich trzech lat parametr wzrostu PKB wahał się pomiędzy 6,7% a 6,9%. Tak niska zmienność nie jest notowana nigdzie w zachodnich gospodarkach, a tym bardziej nie w takich co rozwijają się stabilnie powyżej 5%. Inwestorzy przyjęli te dane dobrze. 

Równolegle poznaliśmy w miarę zgodne z oczekiwaniami dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Widać w nich wyraźnie wizję Partii przeniesienia akcentu z eksportu na konsumpcję wewnętrzną. Sprzedaż detaliczna rośnie wyraźnie szybciej od produkcji przemysłowej.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - budowy domów,
15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: