Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:47:25 -6h
Tokio (Japonia) 19:47:25 +8h
Sydney (Australia) 20:47:25 +9h
Londyn (Anglia) 10:47:25 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Spotkanie Trump-Kim Dzong UN wspiera nastroje rynkowe

12.06.2018 11:21 wtorek
Na rynki docierają informacje z historycznego spotkania w Singapurze pomiędzy prezydentem USA a przywódcą Korei Północnej. Donald Trump i Kim Dzong Un postanowili „pozostawić przeszłość za sobą” i rozpocząć nową erę jeśli chodzi o relację pomiędzy ich krajami. 

Głównym tematem rozmów była denuklearyzacja Korei Północnej, natomiast wkrótce zostanie opublikowana treść dokumentu wieńcząca to spotkanie. Obydwie strony wydają się być zadowolone ze spotkania i owocnych ich zdaniem rozmów, co wsparło klimat inwestycyjny i przyczyniło się do rozładowania napięcia geopolitycznego na świecie. 

Ponadto dzisiaj zostaną opublikowane ważne dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące dynamiki cen. Konsensus rynkowy zakłada, że w maju inflacja CPI wzrośnie o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,7% w skali roku
. Oczekuje się także przyśpieszenia inflacji bazowej do 2,2% r/r. Dane inflacyjne z USA powinny wspierać oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez FOMC w tym miesiącu. 
 
W centrum zainteresowania w dniu dzisiejszym pozostaje funt ze względu na powracającą do parlamentu brytyjskiego ustawę regulującą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Napływające dane z tamtejszej gospodarki rozczarowują i stawiają pod znakiem zapytania podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii w najbliższych miesiącach. 

Opublikowane wczoraj dane o produkcji przemysłowej w kwietniu mocno rozczarowały, natomiast dzisiejsze odczyty z rynku pracy potwierdziły wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń w kwietniu. Główna para GBP/USD oscyluje w rejonie 1,3400 w oczekiwaniu na nowe impulsy. Z kolei EUR/GBP powrócił powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej i testował dziś ponownie okolice 0,8800.
 
Węższy zakres wahań utrzymuje się także na EUR/USD. Wsparciem dla europejskiej waluty pozostają oczekiwania na czerwcowe posiedzenie EBC, kiedy to może zostać podjęta decyzja o wygaszaniu programu zakupu aktywów. EUR/JPY z kolei powrócił do wzrostów na bazie nieco lepszych nastrojów rynkowych. Dziś zostały opublikowane dane o indeksie ZEW z Niemiec, które potwierdziły pogorszenie nastrojów w odniesieniu do kondycji tamtejszej gospodarki.
 
EUR/PLN
 
EUR/PLN powrócił wczoraj w okolice wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej przebiegającej nieco powyżej 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 4,1260. Po raz kolejny okolice 4,2570-4,2600 zostały wybronione i kurs powrócił do wzrostów. Układ średnich kroczących EMA oraz fakt, że notowania utrzymują się wyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku wspiera stronę popytową na tej parze. Najbliższy opór wyznacza piątkowe maksimum lokalne na poziomie 4,2940. 
 
 
 
EUR/USD
 
Na EUR/USD utrzymuje się węższy zakres wahań. Od góry wzrosty ogranicza opór w rejonie 1,1830, gdzie w 100% zrównują się korekty wzrostowe w całej fali spadkowej kształtującej się z poziomu 1,2554. Wyjście powyżej wspomnianych okolic da zielone światło do testowania 50-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej obecnie na poziomie 1,1885.  Z kolei najbliższe wsparcie wyznacza lokalne minimum z 08.06. na poziomie 1,1726. 
 
 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: