Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:58:02 -6h
Tokio (Japonia) 22:58:02 +8h
Sydney (Australia) 23:58:02 +9h
Londyn (Anglia) 13:58:02 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Minutki EBC i amerykańska inflacja w centrum uwagi

12.07.2018 11:19 czwartek
Podczas czwartkowej sesji poznamy jedne z ważniejszych danych w tym tygodniu. Rynki czekają bowiem na odczyt amerykańskiej inflacji za czerwiec. Konsensus rynkowy zakłada przyśpieszenie wskaźnika CPI do 2,9% z 2,8% w skali roku oraz jego bazowego odpowiednika do 2,3% z 2,2% r/r. Powyższe dane powinny wpisywać się w scenariusza dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. 

Większej reakcji na dolarze należy się jednak spodziewać w sytuacji negatywnego zaskoczenia, gdyż generalnie kolejne podwyżki stóp procentowych w USA w dużym stopniu mogły już zostać wycenione przez rynek. EUR/USD powrócił wczoraj poniżej poziomu 1,1700 i dziś pozostaje dość stabilny w oczekiwaniu na dane. Opublikowane dane inflacyjne z Niemiec były zgodne z oczekiwaniami, natomiast przed nami jeszcze odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro. 
 
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała status quo w polityce pieniężnej
. Główne stopy procentowe w Polsce pozostały na niezmienionych poziomach a wymowa komunikatu po posiedzeniu była gołębia. Rada zwróciła uwagę na to, że pomimo wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego wzrostu płac dynamika inflacji pozostaje umiarkowana. Perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce pozostają korzystne a obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu równowagi w gospodarce. 

Zdaniem prezesa Glapińskiego podwyżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny może być sygnałem do tego, by zmienić kurs w polityce pieniężnej. Przypomnę, że w czerwcu EBC zdecydował się zakończyć program skupu aktywów z końcem roku oraz wskazał, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnych poziomach co najmniej do lata 2019 roku. W kontekście widocznego podziału wśród członków EBC w kwestii podwyżki stóp w przyszłym roku, interesujące mogą być zapiski z ostatniego posiedzenia banku centralnego, które poznamy już dzisiaj. 
 
Zgodnie z konsensusem rynkowym Bank Kanady (BoC) zdecydował się kontynuować cykl zacieśniania polityki monetarnej. Główna stopa procentowa została podniesiona o 25pb do poziomu 1,50%. Bank widzi potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych w celu wyhamowania dynamiki cen. BoC oczekuje, że inflacja przyśpieszy do 2,5% w skali roku zanim powróci do środka docelowego zakresu wahań w drugiej połowie 2019 roku. Kluczowe dla dalszych decyzji odnośnie polityki monetarnej będą napływające dane z kanadyjskiej gospodarki. 

Bank nadal będzie monitorował wpływ wyższego kosztu pieniądza na gospodarkę oraz zmiany w zakresie zdolności produkcyjnej i presji płacowej. Czynnikiem niepewności pozostają kwestie związane z inwestycjami w obliczu istniejących napięć w handlu światowym. W reakcji na decyzję CAD zyskał na wartości, jednakże parze nie udało się po raz kolejny zejść poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która w ostatnim czasie dobrze działała jako wsparcie. 
 
EUR/USD
 
Od czerwca notowania EUR/USD utrzymują się w zakresie wahań 1,1509-1,1851. W tym tygodniu natomiast para powróciła poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która w ostatnim czasie dobrze działała jako opór. W sytuacji pogłębienia spadków para powinna kierować się w okolice 1,1615. Patrząc technicznie, dopiero ponowne wyjście powyżej wspomnianej średniej i 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,2554 otworzy drogę do powrotu w okolice górnego ograniczenia zakresu wahań oraz 100-okresowej średniej EMA w skali D1. 

 
USD/CAD
 
USD/CAD powrócił do wzrostów, po tym, jak notowaniom po raz kolejny udało się wybronić wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1. Na wykresie dziennym pojawiła się wczoraj świeca wzrostowa z dużym korpusem.  Aktualni kurs oscyluje tuż poniżej oporu w rejonie 1,3220, którego przełamanie otworzy drogę do powrotu w okolice tegorocznych szczytów w rejonie 1,3380.  Silnym wsparciem stanowiącym barierę dla strony podażowej stanowi poziom 1,3075. 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: