Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:23:09 -6h
Tokio (Japonia) 10:23:09 +8h
Sydney (Australia) 11:23:09 +9h
Londyn (Anglia) 01:23:09 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

09.11.2018 09:14 piątek
Czwartek przyniósł lekkie spadki na giełdach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zniżce oparł się jedynie mWIG40, zaś sWIG80 pogłębił minima bessy a na WIG20 nastąpiła umiarkowana realizacja zysków z dynamicznego odbicia, z jakim mamy do czynienia od końcówki października. 

Na rynku walutowym umocnił się amerykański dolar, pomimo że FED nie zaskoczył – stopy procentowe zostały, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymane (podwyżka szacowana jest przez rynek na najbliższe, grudniowe, posiedzenie). W komunikacie FED nie zmienił dużo, w zasadzie jedyną merytoryczną zmianą względem wcześniejszego komunikatu jest dostrzeżenie zmniejszenia tempa wzrostu CAPEX-ów przedsiębiorstw, co jednak nie powinno na chwilę obecną zmienić kursu banku centralnego (prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu szacowane jest przez rynek terminowy na ok
. 74%). 
 
Od zamknięcia wczorajszej sesji raporty okresowe opublikowały m.in. Eurocash (wyniki III kw. nieco gorsze od konsensusu PAP – o ponad 6% na poziomie operacyjnym, blisko 14% na EBITDA i blisko 2% na zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej), Dino Polska (wyniki III kw. bardzo bliskie konsensusowi; w ujęciu rocznym ok. 28% progres przychodów, przy nieco lepszej rdr marży EBITDA, operacyjnej i zysku netto), Arctic Paper (EBITDA  za III kw. o ponad 9% lepsza od konsensusu PAP, a zysk netto na akcjonariuszy jednostki dominującej o blisko 37% lepszy od konsensusu), PCC Rokita (wyniki III kw. o 7,5% słabsze od konsensusu na poziomie EBITDA i 12% na poziomie zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej) oraz CCC (spółka opublikowała pod koniec października wstępne wyniki finansowe). W dniu wczorajszym odbyła się  konferencja wynikowa spółki Grupa Azoty. 

Sądząc po zachowaniu kursu, ocena wyników finansowych Grupy Azoty była lekko negatywna. Grupa w III kw odnotowała stratę netto na poziomie 117 mln zł wobec 76 mln zysku przed rokiem. Istotnym obciążeniem wyniku był segment Agro. Jak wskazywali przedstawiciele spółki negatywny wpływ na wyniki wywarły wzrosty cen surowców, głównie gazu, węgla oraz praw do emisji CO2. Jednocześnie sygnalizowane wcześniej niekorzystne warunki pogodowe sprawiały, że ogółem wśród producentów utrzymywały się wysokie stany magazynowe (duża podaż), które utrudniały przerzucenie całości wzrostu kosztów na klienta. Wzrosty cen gazu uderzyły również w segment Chemii gdzie produkowana jest m.in. melanina oraz mocznik techniczny. Również w tym przypadku oprócz gazu negatywny wpływ miały wzrosty cen propylenu oraz fenolu i benzenu. Spółka zakłada, że w IV kw. jest szansa na poprawę relacji cenowych pomiędzy wyrobami gotowymi i surowcami podlegającymi przetworzeniu.
 
W kalendarium na dziś zwracamy uwagę na odczyty inflacyjne: opublikowane już CPI dla Chin  (zgodnie z konsensusem) oraz PPI dla Stanów Zjednoczonych. Ponadto poznamy wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan, badającego nastroje wśród amerykańskich konsumentów. 
 
Więcej informacji w załączniku
 
BM Alior Bank 
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 1.07Mb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: