Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:00:41 -6h
Tokio (Japonia) 12:00:41 +8h
Sydney (Australia) 13:00:41 +9h
Londyn (Anglia) 03:00:41 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Faktoring z regresem. Kiedy firma na tym zyska więcej?

24.06.2019 09:33 poniedziałek

Wahania płynności finansowej, sezonowe spadki sprzedaży, brak zdolności kredytowej, nierzetelni kontrahenci, a może po prostu nowa firma na rynku? Sprawdź, kiedy warto wybrać faktoring z regresem!

Faktoring to jedna z najszybciej rozwijających się usług finansowych. Coraz więcej firm przekonuje się do faktoringu z regresem, warto również odnotować konsekwentny wzrost faktoringu eksportowego oraz faktoringu pełnego (bez regresu). Świadczy to o większej ostrożności polskich przedsiębiorców, zwłaszcza w relacjach z nowymi odbiorcami.

Obawiasz się spowolnienia gospodarki?

Na rynku słychać głosy o zbliżającym się spowolnieniu gospodarczym. Dane płynące z polskiej gospodarki na to nie wskazują, ale nastroje wielu przedsiębiorców pogarszają się, pojawiają się obawy o sprzedaż, zamówienia czy płynność

. To właściwy moment na zabezpieczenie finansowania działalności. A faktoring bez regresu jest bardzo dobrą formą odpowiedzi na zmienność gospodarczego otoczenia. Przedsiębiorcy korzystający z faktoringu wiedzą, że dzięki temu łatwiej im będzie przejść przez okres pogorszenia koniunktury.

Klienci przeciągają terminy płatności?

Klienci spóźniający się z zapłatą to problem występujący powszechnie. Z badania Bibby MSP Index (marzec 2019) wynika, że 35 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce czeka na płatność faktury od dwóch tygodni do miesiąca po terminie, a 17 proc. – ponad miesiąc. Rekordziści przyznają, że zdarzyło im się czekać na opóźnioną płatność dłużej niż 3 miesiące.

Nie dziwi zatem fakt, że przedsiębiorcy decydują się korzystać z usługi przyspieszającej spływ gotówki ze zrealizowanych kontraktów. A taką właśnie usługą jest faktoring z regresem. Przekazując faktury do firmy faktoringowej przedsiębiorca otrzymuje pieniądze w ciągu 24 godzin. I od razu może je wykorzystać do zakupu surowców, realizacji kolejnego kontraktu, czy na opłaty związane z bieżącą działalnością (pensje pracowników, podatki, ZUS, raty leasingowe, itp.). Dlatego faktoring to kompleksowe narzędzie służące do rozwoju firmy oraz zwiększania jej konkurencyjności na rynku.

Szykuje się współpraca z nowym odbiorcą?

Faktoring oprócz tego, że zwiększa płynność finansową, pełni również rolę prewencyjną. Firma korzystająca z faktoringu zawsze ma możliwość zweryfikowania swojego kontrahenta, zarówno pod kątem jego wiarygodności płatniczej, jak i standingu finansowego. Jest to tzw. biały wywiad gospodarczy. Dodatkowo, faktoring dyscyplinuje kontrahentów, a monitoring płatności w wykonaniu firmy faktoringowej jest zdecydowanie skuteczniejszy niż ten prowadzony przez Twoją księgową. Dzięki temu masz zapewnione terminowe płatności.

Chcesz mieć przewagę w negocjacjach?

Termin płatności udzielany odbiorcy to jeden z warunków kontraktu. Jeśli korzystasz z faktoringu z regresem i możesz dłużej poczekać na pieniądze niż Twoja konkurencja, wówczas zyskujesz w oczach kontrahenta. Jeszcze nigdy nie stosowałeś tego argumentu w negocjacjach? Najwyższy czas się przekonać, jaką przewagę przyniesie Ci zgoda na wydłużenie terminu płatności na fakturze.

Mechanizm działa również w drugą stronę. Jeśli masz gotówkę (odzyskaną dzięki faktoringowi), wówczas możesz zaproponować swoim dostawcom, że zapłacisz im w krótkim terminie, albo zrobisz przedpłatę i … domagać się z tego tytułu rabatu. Wiele firm właśnie w ten sposób finansuje sobie faktoring – dzięki oszczędnościom uzyskanym po wynegocjowaniu rabatów u dostawców.

Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu z regresem?

Aby skorzystać z faktoringu z regresem firma powinna:

  • posiadać stałych odbiorców,
  • realizować powtarzające się dostawy,
  • sprzedawać swoje towary z odroczonym terminem płatności.

Faktoring rekomendowany jest firmom, które mają wysoki poziom należności i z tego tytułu mogą mieć problem z kapitałem obrotowym na bieżącą działalność. Z rozwiązania tego powinni też korzystać przedsiębiorcy, którzy chcą utrzymać płynność finansową firmy. Faktoring to wreszcie rozwiązanie wręcz idealne dla firm, w których występuje wysoka sezonowość sprzedaży – faktoring jest bowiem rozwiązaniem elastycznym, pozwalającym na pełne wykorzystanie jego walorów w okresach wysokiego zapotrzebowania na środki finansowe oraz niewykorzystywania limitów w czasie, gdy takie zapotrzebowanie nie występuje. Po faktoring mogą też sięgnąć firmy mające przejściowe straty na działalności czy zaległości wobec ZUS czy US.

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: