Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 07:45:45 -6h
Tokio (Japonia) 21:45:45 +8h
Sydney (Australia) 22:45:45 +9h
Londyn (Anglia) 12:45:45 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

15.07.2019 09:00 poniedziałek

Sytuacja rynkowa
 

Za Atlantykiem euforia nie ustąpiła a tydzień zakończył się kolejnymi rekordami. Indeks S&P 500 osiągnął rekord, przebił 3000 pkt na zamknięciu. Rynek wciąż dyskontuje obniżkę stóp procentowych przez Fed w lipcu, której oczekuje się po ostatnich wypowiedziach szefa FOMC J. Powella nt. polityki monetarnej kraju. 

Wielu członków rady opowiada się za obniżką stopy procentowej a czynniki makroekonomiczne sprzyjają prowadzeniu akomodacyjnej polityki pieniężnej. Relacja USA-Chiny nie uległa poprawieniu, negocjacje stoją w miejscu, prezydent D. Trump obwinia Pekin za niewystarczającą ilość zakupów towarów rolnych, której wartość ustalono podczas szczytu G20 między stronami, a co więcej chiński rząd planuje nałożyć sankcje na amerykańskie firmy, które mają kontrakt na sprzedaż broni Tajwanowi. 

W piątek opublikowano dane tyczące się handlu zagranicznego Chin za czerwiec
. Zarówno eksport jak i import spadły, z tym że dynamika spadku importu była wyższa zatem bilans poprawił się (import -8,5% r/r, eksport -1,3% r/r). Nadwyżka w handlu z USA wzrosła w czerwcu o 11% m/m, ale zarówno import jak i eksport spadły. Dzisiaj podany został również odczyt dynamiki przyrostu PKB za II kw. w Chinach na poziomie 6,2% r/r. Pomimo tego, że oczekiwano 6,3% r/r rynek akcji zareagował spokojnie a notowania idą w górę. Dzisiaj przed sesją wyniki za II kw. opublikuje Citigroup.
 
Choć w Ameryce panowały wyraźnie pozytywne nastroje, nasza giełda bazowała raczej na stonowanym entuzjazmie panującym w Europie. Największe spółki zanotowały korektę a wśród nich najmocniej spadały wyceny Orange, Santandera i PZU. Najlepszą sesję zaliczył PGNiG, PKN Orlen oraz Play. Koncern PGNiG Upstream Norway podpisał nową umowę na zakup 20% udziałów w złożu Duva na Morzu Północnym. Główny ekonomista Platformy Obywatelskiej A. Rzońca twierdzi, że jeśli jego partia wygra wybory to fuzja PKN Orlen z Lotosem nie dojdzie do skutku, aby ograniczyć monopolizację w kraju. Wśród członków RPP padają głosy, że jeśli zrealizuje się lipcowa projekcja NBP co do inflacji (2% w 2019 roku, 2,9% w 2020 roku, 2,6% w 2021 roku) to możliwy będzie wniosek o podwyżkę stóp procentowych pod koniec bieżącego roku. 
 
Niemcy z rana chcą odrobić starty z piątku, Amerykanie wciąż dyskontują obniżkę stóp a Chińczycy nie boją się recesji po odczycie dynamiki PKB - wszędzie zielono. Globalny sentyment powinien sprzyjać dzisiejszym notowaniom. 
 
WIG w układzie dziennym
 
 
BM Alior Bank
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Paweł Szczepanik przedstawia: SPÓŁKI ENERGETYCZNE DWIE WSKAZÓWKI | Analiza techniczna   startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints
 

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: