Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 11:24:40 -6h
Tokio (Japonia) 01:24:40 +8h
Sydney (Australia) 02:24:40 +9h
Londyn (Anglia) 16:24:40 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

13.08.2019 13:42 wtorek

W ostatnich dniach notowania ropy naftowej zyskiwały na wartości. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych odbiła się w górę z okolic 51-52 USD za baryłkę do obecnego rejonu 54,50-54,60 USD za baryłkę. W przypadku ropy Brent odbicie w górę było mniej dynamiczne, a cena tego gatunku surowca ledwie przekroczyła 58 USD za baryłkę.

Negatywny wpływ na ceny ropy naftowej mają perspektywy mniejszego popytu na ten surowiec ze względu na pogorszającą się kondycję globalnej gospodarki. Dodatkowo, presję na spadek cen wywołują prognozy dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA. Wczoraj amerykańska Energy Information Administration, wchodząca w skład Departamentu Energii, podała prognozy, że we wrześniu produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 85 tys. baryłek do rekordowego poziomu 8,77 mln baryłek dziennie. Największy wzrost ma dotyczyć rejonu Permian Basin, gdzie wzrost produkcji ma sięgnąć 75 tys

. baryłek dziennie do poziomu 4,42 mln baryłek dziennie. Znacznie mniejsze zwyżki (około 3000 baryłek dziennie) produkcji mają dotyczyć rejonu Bakken na granicy stanów Dakota Północna i Montana.Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienneDalszy wzrost produkcji ropy naftowej z łupków w USA jest jednak oczekiwany i uwzględniony w cenach ropy na globalnym rynku. Tymczasem na pierwszy plan zaczyna z powrotem wysuwać się kwestia IPO spółki Saudi Aramco, zapowiadająca się na największą emisję publiczną świata. Według ostatnich informacji, Saudi Aramco jest przygotowane na IPO, jednak wciąż rozważana jest data emisji – ta w całości zależy od jedynego właściciela spółki, czyli rządu Arabii Saudyjskiej.

Plany przeprowadzenia IPO Saudi Aramco wpływają także na oczekiwania dotyczące globalnych cen ropy naftowej. Saudyjczykom zależy na sprzedaniu spółki jak najdrożej, a to oznacza, że będą oni dążyć do jej upublicznienia w momencie wysokich cen ropy naftowej. Z tej przyczyny, Arabia Saudyjska może wpływać swoimi decyzjami politycznymi na zwyżkę cen tego surowca.Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienneKUKURYDZA

Gwałtowny zjazd cen kukurydzy w dół.

Poprzedni tydzień na rynku kukurydzy w Stanach Zjednoczonych przyniósł spokojne wzrosty do poziomów przekraczających 4 USD za buszel. Niemniej, bieżący tydzień rozpoczął się od wczorajszego dramatycznego zjazdu notowań w dół, a dzisiaj rano zniżka jest kontynuowana. W rezultacie, cena kukurydzy w USA niewiele przekracza poziom 3,70 USD za buszel i znajduje się obecnie na najniższym poziomie od połowy maja.

Nagłe pogorszenie nastrojów na rynku kukurydzy wynikało z publikacji zaskakująco dobrych prognoz produkcji tego zboża przez Departament Rolnictwa USA. Instytucja ta podała, że w sezonie 2019/2020 oczekuje zbiorów kukurydzy w USA na poziomie 13,90 mld buszli przy plonach wynoszących 169,5 buszli na akr (przy czym oczekiwano plonów na poziomie 164 buszli na akr). Departament podał również, że farmerzy zasiali zboże na terenie 90 mln akrów, podczas gdy oczekiwano liczby w okolicach 82 mln akrów. Podsumowując, inwestorzy spodziewali się bardziej pesymistycznych danych departamentu, stąd obecna presja na spadek cen kukurydzy.
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne


Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: