Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:24:02 -6h
Tokio (Japonia) 04:24:02 +8h
Sydney (Australia) 05:24:02 +9h
Londyn (Anglia) 19:24:02 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, złoto

26.08.2019 15:29 poniedziałek

Notowania miedzi zakończyły miniony tydzień od dynamicznego ruchu spadkowego, a presja sprzedających utrzymuje się także podczas dzisiejszego poranka.

Na początku poniedziałkowej sesji notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych spadły już do okolic 2,50 USD za funt, czyli do poziomów najniższych od 2017 roku. W późniejszych godzinach na rynku tym pojawiło się więcej optymizmu, jednak cena miedzi w USA i tak oscyluje na tegorocznych minimach.

Kolejna fala zniżek notowań miedzi to przede wszystkim rezultat zaostrzenia się wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W piątek Chiny ogłosiły wprowadzenie wysokich ceł na dobra amerykańskie sprowadzane do Chin o wartości 75 mld USD – co było odpowiedzią na wcześniejsze zapowiedzi wzrostów ceł na chińskie dobra importowane do Chin. Po piątkowej deklaracji ze strony władz Państwa Środka, pojawiły się zapowiedzi podwyższenia ceł ze strony USA na dobra chińskie importowane do tego kraju.
Notowania miedzi w USA – dane dzienne


Obrzucanie się kolejnymi podwyżkami ceł przez Stany Zjednoczone i Chiny pokazuje, że mimo deklarowanych chęci negocjacji i dążenia do porozumienia, oba państwa są nadal dalekie od konsensusu dotyczącego warunków wzajemnego handlu

. W rezultacie, na rynek miedzi wciąż powraca presja podażowa, wynikająca z obaw o negatywny wpływ konfliktu handlowego na gospodarki obu krajów (jak również na całą globalną gospodarkę), a co za tym idzie, na światowy popyt na miedź.ZŁOTO

Cena złota na nowych tegorocznych maksimach.

Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku złota była bardzo emocjonująca. O ile spora część poprzedniego tygodnia upływała pod znakiem delikatnej presji podażowej, a piątkowa sesja przyniosła wiele godzin spokojnej konsolidacji, to popołudnie europejskiego czasu wprowadziło na rynek sporą zmienność.

Podczas piątkowej sesji notowania złota wystrzeliły w górę po informacjach o zaostrzeniu konfliktu handlowego na linii USA-Chiny, a dokładniej, o zamiarze wprowadzenia podwyższonych ceł na wzajemnie importowane dobra. Najpierw cła odwetowe zapowiedziały Chiny, a już parę godzin później pojawiły się tweety Donalda Trumpa o analogicznych działaniach ze strony USA.

Patowa sytuacja dotycząca konfliktu amerykańsko-chińskiego zwiększa niepewność dotyczącą przyszłości globalnej gospodarki. To sprzyja wzrostom cen złota, gdyż kruszec ten jest uznawany za „bezpieczną przystań” na rynkach finansowych. Wzrost awersji inwestorów do ryzyka w piątek wyniósł notowania złota do okolic 1540 USD za uncję, a dzisiaj cena kruszcu chwilowo przekroczyła 1560 USD za uncję. Co prawda dzisiaj ceny złota są rozchwiane i zdołały odreagować już spadkowo część wcześniejszych wzrostów, jednak perspektywa średnioterminowa dla kruszcu jest dobra, do czego przyczyniają się m.in. konflikty gospodarcze i polityczne, z wojną handlową USA i Chin na czele.Notowania złota – dane dzienne


Dorota Sierakowska
DM Banku Ochrony Środowiska S.A. 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: