Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:09:10 -6h
Tokio (Japonia) 04:09:10 +8h
Sydney (Australia) 05:09:10 +9h
Londyn (Anglia) 19:09:10 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Artykuł sponsorowany
 
200

Konto w banku dla firmy – jak znaleźć najlepszą ofertę?

08.10.2020 08:55 czwartek

Każdy przedsiębiorca – zarówno prowadzący dużą firmę, jak też jednoosobową działalność gospodarczą, musi posiadać rachunek bankowy przeznaczony do transakcji biznesowych. Czy można do celów firmowych wykorzystać konto prywatne? A może obowiązkowe jest posiadanie odrębnego rachunku biznesowego? Jak znaleźć najlepsze konto dla firm? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.

Polskie prawo nie reguluje kwestii dotyczących obowiązku posiadania osobnego rachunku firmowego. Wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Zarówno konto firmowe odrębne, jak i połączone z osobistym ma wiele zalet.

Połączone konto firmowe i prywatne

Konto połączone to polecane rozwiązanie dla osób prowadzących małą działalność, w której głównymi transakcjami będą przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Opcja ta wiąże się z wygodą dla przedsiębiorcy, nie wymaga bowiem konieczności wybierania, a następnie zakładania w placówce bankowej nowego konta. Klient nie ponosi ponadto żadnych dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem rachunku firmowego.

Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku ewentualnych kontroli skarbowych, urzędnicy zobaczą wszystkie transakcje przeprowadzane na rachunku bankowym. Wgląd w osobiste operacje może być bardzo niewygodny, zwłaszcza w sytuacji, gdy właściciel konta otrzymuje pieniądze od rodziny.

Konto firmowe dla przedsiębiorcy

Pomimo wielu zalet konta połączonego, o wiele częściej wybieranym rozwiązaniem jest dedykowane konto dla firm. Pozwala ono na oddzielenie transakcji, a także środków pieniężnych prywatnych od tych związanych z prowadzoną działalnością. Ułatwia prowadzenie księgowości, szczególnie w przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje dochody z różnych źródeł. W przypadku ewentualnych kontroli urzędników z US, uzyskują oni wgląd wyłącznie w transakcje biznesowe.

Konto firmowe zawiera zazwyczaj wiele funkcji ułatwiających pracę przedsiębiorcy, m.in. możliwość szybkiego wykonywania dowolnych przelewów podatkowych, celnych, split payment albo do ZUS-u.

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Każdy bank ma w swej ofercie rachunki dedykowane osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom. Aby sprawdzić więc, jaką ofertę ma dana placówka, wystarczy po prostu wejść na stronę danej instytucji finansowej. Porównanie wielu ofert jest jednak bardzo czasochłonne, wiąże się bowiem z koniecznością wchodzenia na kolejne kilka, a nawet kilkanaście serwisów banków.

Dlatego polecanym rozwiązaniem jest profesjonalny ranking kont dla firm, taki jak dostępny na stronie https://www.firmowakasa.pl/konto-firmowe/. Zawiera on aktualne informacje na temat najpopularniejszych kont firmowych w Polsce. Pozwala przedsiębiorcy porównać najważniejsze parametry ofert, m.in. wysokość opłaty miesięcznej, koszty wypłat z bankomatów, wysyłania przelewów czy korzystania z karty.

Bez względu na rodzaj konta, rachunek bankowy jest obowiązkowy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się założyć nowy rachunek, zmianę tę należy wprowadzić w CEIDG w ciągu 7 dni od zdarzenia.


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: