Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:33:56 -6h
Tokio (Japonia) 11:33:56 +8h
Sydney (Australia) 12:33:56 +9h
Londyn (Anglia) 02:33:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Siedem zabójczych pomyłek tradera cz. II

15.05.2007 15:09 wtorek

Studiując najczęstsze powody niepowodzenia, możemy uniknąć popełnienia tych pomyłek, które robi tłum i obrócić te negatywne czynniki w pozytywne. W tym artykule, zwrócimy uwagę na siedem najczęstszych pomyłek popełnianych przez traderów.Błąd numer DWA – nie posiadanie planu gry

„Jeżeli przegrasz planując, oznacza to że planujesz przegrać”

Nie wiem kto pierwszy wypowiedział te słowa, ale ten bardzo dźwięczny wzór jest prawdziwą radą. Planowanie jest czymś, co aż nader często jest przeoczane przez traderów, pomimo tego, że dobrze naszkicowany plan gry jest jednym z najbardziej ważnych (istotnych) narzędzi, by odnieść sukces i osiągnąć zyski.

Mówiąc o borykających się traderach, jestem stale zdumiony nie tylko tym, ilu graczy nie ma swojego planu, ale ilu jest takich, którzy nie wiedzą czym taki plan jest! Faktycznie plan handlu jest całkiem prosty, jest to dokument zawierający szczegóły każdego aspektu Twojej strategii (proponuje taki plan sporządzić i wydrukować, wracając do niego od czasu do czasu, a wnioski bardzo szybko się nasuną
. GWARANTUJĘ). To jest dosłownie plan dla Twojej transakcyjnej metodyki.

Taki dokument powinien uwzględniać następujące obszary:

• Stwierdzenie misji – zdefiniowanie celu Twojego handlu; jeżeli nie zdefiniujesz celu swojego działania, nie będziesz wiedział, kiedy tego dokonasz. Posiadanie dobrze zdefiniowanego celu jest kluczowe dla sukcesu przy jakimkolwiek ryzyku (w każdym rodzaju spekulacji).
• Przygotowywanie się  przed-rynkiem. To wymagane działania, które powinniśmy podjąć zanim rynek się otworzy, przygotowując „ustawienia” dla nadchodzącej sesji, przeglądając kalendarze ekonomiczne, i tak dalej.
• Zasady wchodzenia na rynek.
• Zasady wychodzenia z rynku.
• Zasady zarządzania pieniędzmi.
• Działania po zajęciu pozycji –  rejestrowanie i analiza.

Każdy, kto handlował na prawdziwym rynku wie, że często musimy pokonać nasze naturalne emocjonalne reakcje, by wykonać nasze transakcje poprawnie. Przez zdefiniowanie, tak dokładnie jak to możliwe, naszych kryteriów dla wchodzenia i wychodzenia z rynku, mamy odniesienie, którego możemy użyć by pomóc nam opanować te odpowiedzi.

Plan gry powinniśmy trzymać pod ręką podczas sesji rynku. Kiedy widzimy zbliżające się możliwe wejście, ponownie odnosimy się do naszych zapisanych kryteriów wejścia, możemy wtedy obiektywnie popatrzeć na wykres i podjąć inteligentną decyzję, czy wejść na rynek, czy też nie. To samo stosuje się przy wychodzeniu z rynku, czy transakcja jest zyskowna, czy też stratna. Z czasem, zawieranie transakcji staje się prawie mechaniczne i wolne od nacisków.

POSTĘPOWANIE: Musimy posiadać napisany plan, w którym określamy wszystkie aspekty naszego handlu i musimy się go dokładnie trzymać. Tylko przez nieugięte [surowe] trzymanie się naszej strategii, możemy uczciwie powiedzieć czy jakiekolwiek problemy są spowodowane błędną, niewłaściwą strategią, czy leżą one wewnątrz, w sposobie wykonania naszego planu.

Teraz chcę wspomnieć o jednym aspekcie planowania w większym szczególe – zarządzanie pieniędzmi.

Prawdopodobnie myślisz, że jest to naprawdę nudny temat, ale zanim zdecydujesz się nie czytać dalszej części artykułu, pozwól mi powiedzieć, że zarządzanie pieniędzmi nie jest tylko upewnianiem się, że przetrwasz długo, otrzymując zyski. Może to też otworzyć przed Tobą nowe okazje do handlu.


jw.
na podstawie artykułu Harvey Walsh'a


(O zarządzaniu pieniędzmi w części III)


Siedem zabójczych pomyłek tradera cz. I [tutaj]
Siedem zabójczych pomyłek tradera cz. III [tutaj]


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: