Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:31:26 -6h
Tokio (Japonia) 04:31:26 +8h
Sydney (Australia) 05:31:26 +9h
Londyn (Anglia) 19:31:26 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Momentum

18.04.2006 09:39 wtorek

Momentum jest wskaźnikiem wykupienia/wysprzedania, który mierzy zmiany ceny w większym stopniu niż sam poziom cen. Momentum obliczamy odejmując od ceny dnia (zamknięcia) cenę sprzed [n] okresów.

Rezultatem jest linia, która reprezentuje pozytywne i negatywne zmiany w cenach. Momentum oscyluje wokół linii 0, która jednocześnie jest wartością momentum w chwili ropoczęcia analizy.
Konwencjonalna interpretacja wskaźnika - rynek jest wykupiony, gdy momentum jest dodatnie a wysprzedany, gdy momentum jest ujemne.
Interpretacja momentum jest identyczna jak interpretcja ROC. Oba wskaźniki pokazują zmianę ceny. Jednak ROC pokauje procentową zmianę ceny, podczas gdy, momentum pokazuje zmianę ceny jako ratio.

Są dwa podstawowe sposoby użycia wskaźnika momentum:

Możesz używać momentum jako oscylatora, który podąża za trendem, podobnie do MACD (to jest metoda, którą wielu preferuje). Kupuj, gdy momentum jest na dole i zaczyna rosnąć, a sprzedawaj, gdy jest na górze i zaczyna maleć. Pomocniczo możesz rysować krótkoterminową średnią kroczącą momentum (np. 9 sesyjną), aby stwierdzić, kiedy momentum jest na górze, a kiedy na dole.
Jeżeli momentum osiągnie ekstermalne wartości maksymalne lub minimalne (relatywnie do swoich wartości z przeszłości), powinieneś założyć kontynuację dotychczasowego trendu. Na przykład, gdy momentum osiągnie ektremalnie maksymalną wartość i zacznie maleć, powinieneś założyć, że ceny prawdopodobnie będą jeszcze rosły. W tym przypaku sprzedaj, gdy ceny potwierdzą sygnał generowany przez momentum.

Możesz również używać momentum jako wiodący wskaźnik. Ta metoda zakłada, że rynek jest na szczycie, gdy ceny gwałtownie rosną (gdy gracze oczekują, że ceny pójdą w górę), a jest na dnie, gdy ceny gwałtownie spadają (gdy wszyscy chcą wyjść z rynku). To są częste przypadki, ale nie należy ich generalizować.
Kiedy rynek jest na szczycie wtedy momentum gwałtownie rośnie i naraz spada - rozbieżność pomiędzy kontynuacją wznoszenia się a bocznym ruchem cen. Podobnie, gdy rynek jest na dnie, momentum spada gwałtownie i zaczyna rosnąć wyprzedzając ruch cen. Obie te sytuacje są rezultatem rozbieżności pomiędzy momentum a cenami.


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: