Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:21:29 -6h
Tokio (Japonia) 20:21:29 +8h
Sydney (Australia) 21:21:29 +9h
Londyn (Anglia) 11:21:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

40

TYGODNIK FX z 7 czerwca 2019 r.

10.06.2019 08:19 poniedziałek - czytany 1706 razy
TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU:
 
? #SŁABY TYDZIEŃ DLA DOLARA, KTÓRY BYŁ NAJSŁABSZY W RELACJACH G-10. Zaważyłyoczekiwania związane z obniżkami stóp procentowych w kontekście słabszych danych gospodarczych i obaw o wojny handlowe. Rynek wycenia już dwa ruchy FED w tym roku – cięcia we wrześniu i grudniu. Mocne rozczarowanie przyniosły piątkowe dane Departamentu Pracy USA – NFP zaledwie 75 tys. etatów w maju, a dynamika płacy godzinowej wyhamowała do 3,1 proc. r/r z 3,2 proc. r/r. Tymczasem we wtorek szef FED przyznał, że bank centralny może być gotów na „odpowiednie działania” mające wesprzeć gospodarkę, jeżeli pojawi się taka potrzeba.
 
? #PO TYM JAK W ZESZŁYM TYGODNIU TRUMP ZAGROZIŁ WPROWADZENIEM CEŁ NA DOBRA IMPORTOWANE Z MEKSYKU, w ostatnich dniach prowadzone były rozmowy na szczycie mające na celu znalezienie kompromisowego rozwiązania w temacie nielegalnej imigracji do USA. Jednak zdaniem USA postępy były zbyt małe, co powoduje, że decyzja o wdrożeniu ceł od 10 czerwca należy do prezydenta USA. Strona meksykańska wyraża jednak wolę do dalszych negocjacji, a amerykański Kongres krytykuje Trumpa za nazbyt ostre podejście wobec Meksyku.
 
? #BANK AUSTRALII OBNIŻYŁ WE WTOREK STOPY PROCENTOWE O 25 P.B. DO 1,25 PROC. Taki ruch był jednak spodziewany przez rynki. Z towarzyszącego komunikatu nie wynika jednoznacznie, że jest to początek cyklu obniżek, chociaż przemawiający później prezes Philip Lowe dał do zrozumienia, że założenia wobec niższych stóp procentowych w przyszłości nie są błędne.
 
? #PRZEDSTAWICIEL BANKU NOWEJ ZELANDII PRZYZNAŁ, ŻE NIE MA POTRZEBY OBNIŻANIA STÓP PROCENTOWYCH W NAJBLIŻSZYCH MIESIĄCACH, czym nieco uciął rynkowe oczekiwania.
 
? #MAJOWE INDEKSY PMI DLA CHIN LICZONE PRZEZ CAIXIN POTWIERDZAJĄ HAMOWANIE CHIŃSKIEJ GOSPODARKI– przemysłowy PMI spadł do 50,2 pkt., ale usługowy spadł do 52,7 pkt. z 54,5 pkt.
 
? BANKU NOWEJ ZELANDII PRZYZNAŁ, ŻE NIE MA POTRZEBY OBNIŻANIA STÓP PROCENTOWYCH W NAJBLIŻSZYCH
 
Zobacz także:
 
? #SZEF LUDOWEGO BANKU CHIN STWIERDZIŁ Z CZWARTKU NA PIĄTEK, ŻE BARDZIEJ ELASTYCZNY KURS JUANA BYŁBY DOBRY DLA CHIŃSKIEJ I GLOBALNEJ GOSPODARKI. W efekcie juan w piątek tracił, gdyż rynek spekuluje, że PBOC może tolerować większe pasmo wahań, aby „po cichu” dopuścić do jego osłabienia.
 
? #EUROPEJSKI BANK CENTRALNY ZAPOWIEDZIAŁ W CZWARTEK, ŻE STOPY PROCENTOWE NIE ZMIENIĄ SIĘ PRZEZ NAJBLIŻSZE 12 MIESIĘCY. Przedstawiono też szczegóły dla programu pożyczek TLTRO-III (koszt 10 p.b. powyżej stopy repo, lub stopy depozytowej dla szczególnie aktywnych kredytowo instytucji), ale nic poza tym. ECB wykluczył ryzyko recesji, a Draghi dał do zrozumienia, że Rada Prezesów nie dyskutowała nad dodatkowym wsparciem dla gospodarki. Rewizje prognoz gospodarczych nie były zaskakujące.
 
? #KOMISJA EUROPEJSKA URUCHOMIŁA PROCEDURĘ WOBEC WŁOCH ZA NARUSZENIE REGUŁ FINANSÓW PUBLICZNYCH ZOBOWIĄZUJĄC RZĄD W RZYMIE DO OGRANICZENIA WYDATKÓW. Nie jest jednak jasne, czy włoscy politycy rzeczywiście się do tego zastosują…
 
JAKIE SĄ PERSPEKTYWY NA NOWY TYDZIEŃ?
 
Rynki mają pod co „grać” – mowa o oczekiwaniach wobec możliwych posunięć amerykańskiego FED-u na stopach procentowych, które trudno będzie odwrócić. Zwłaszcza, że rynek wycenia dwa, a niektórzy mówią nawet o trzech cięciach stóp procentowych w perspektywie do końca roku. Wytłumaczeniem dla takiego scenariusza mają być obawy związane ze słabnącą gospodarką, zwłaszcza nieobliczalnością wojen handlowych, a niska inflacja ma stwarzać dobre warunki do ewentualnego poluzowania. 

Osobiście jestem sceptyczny, co do dwóch, czy też trzech obniżek z prostego powodu – w ostatnich dniach tylko „gołębi” James Bullard dał do zrozumienia, że cięcie stóp może być potrzebne w nieodległej przyszłości, co sugerowałoby, że na posiedzeniu 19 czerwca zagłosuje on za obniżką. Pozostali wyrażali raczej taką gotowość, jeżeli sytuacja gospodarcza uległaby pogorszeniu. Tymczasem dane z USA nie są szczególnie złe. To sprawia, że kluczowe staje się to, co zobaczymy w przekazie z FED 19 czerwca, a także jakie będą szanse na to, aby Chiny uniknęły nałożenia ceł przez Donalda Trumpa w lipcu. Tym samym być może najważniejszym wydarzeniem miesiąca będzie jego spotkanie Trumpa z Xi Jinping’iem podczas szczytu G20 w japońskiej Osace w końcu czerwca.
 
W przypadku Chin uwagę rynków skupi na sobie kurs juana, po nieco dziwnym oświadczeniu szefa PBOC dopuszczającego „większą elastyczność” kursu. Ważne będą też kolejne publikacje makro z Państwa Środka (poniedziałek, środa, piątek), które mogą ujawnić „potencjalną determinację” do znalezienia nawet czasowego kompromisu z USA. Na rynkach walut G-10 uwagę przykują dane nt. majowej inflacji PPI i CPI, produkcji przemysłowej, oraz sprzedaży detalicznej w USA w kontekście wspomnianych oczekiwań na cięcie stóp (o ile nie jest ono możliwe w czerwcu, o tyle rynek daje temu ponad 60 proc. szans już na lipiec). W strefie euro aż tak istotnych publikacji nie ma, co może przesunąć uwagę w stronę dyskusji nt. Włoch, czy też wpływu wojen handlowych na europejską gospodarkę (kwestia zawieszonego, ale nie skasowanego pomysłu nałożenia ceł na europejskie auta). W Wielkiej Brytanii zacznie się na dobre walka o schedę po Theresie May, co dla rynków
będzie ważne w kontekście potencjalnych kierunków Brexitu. Ryzyko radykalizacji poglądów może lokalnie ciążyć na funcie. Uwagę przyciągną jednak też dane makro (miesięczny PKB, produkcja przemysłowa, dane z rynku pracy). Z pozostałych rynków nie sposób zapomnieć o rynku pracy w Australii (czwartek), czy też danych nt. inflacji CPI w Szwecji (piątek), oraz zwyczajowo „nudnym” posiedzeniu Narodowego Banku Szwajcarii (czwartek).
 
WYKRES TYGODNIA: BOSSA EUR wybija się górą…
 
Wykres koszyka euro (BOSSA EUR) nie jest częstym gościem w raportach FX, ale jest wart uwagi. Próba  wybicia dołem przez ważne długoterminowe wsparcie przy 115,10 nie okazała się udana, co przełożyło się w tym tygodniu na mocniejsze uderzenie popytu. Efekt? Duża biała świeca wybijająca linię spadkową trendu rysowaną od kwietnia ub.r. Można ją też potraktować jako świecę przenikania dla całej majowej konsolidacji zakończonej na końcu w/w nieudaną próbą. Uwagę zwraca tygodniowy rozkład oscylatora RSI 9, który nadal pozostaje w obszarze wyznaczanym przez linie wsparcia i oporu i być może podejmie próbę wyłamania górą z konsolidacji.
 
Reasumując, powyższe sygnały zdają się sugerować, że krótkoterminowe perspektywy dla euro są niezłe i na jakiś czas zmniejszone zostało ryzyko mocniejszej przeceny wspólnej waluty. Na razie jednak nazbyt ryzykowne byłoby twierdzenie, że zwyżka jest czymś więcej, niż korektą wzrostową.
 
Wykres tygodniowy BOSSA EUR
 
 
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: TFI PZU SA   Nowy kształt rynku finansowego