Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 17:10:23 -6h
Tokio (Japonia) 07:10:23 +8h
Sydney (Australia) 08:10:23 +9h
Londyn (Anglia) 22:10:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

600

Raport z rynku ubezpieczeń OC - gdzie zapłacisz najmniej, a gdzie najwięcej?

30.09.2019 14:23 poniedziałek

Ceny polis ubezpieczeniowych spadają cyklicznie od 2017 roku. Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców jest taka, że nic nie zapowiada, by ten trend się zatrzymał. Raport opublikowany przez Rankomat bardzo wyraźnie pokazał, że średni koszt polisy w pierwszym kwartale 2019 roku wynosił 692 zł, czyli o 4.8 proc mniej niż w ostatnim kwartale 2018 roku. Z tego tekstu dowiesz się, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie OC, a gdzie najwięcej.

Dolny Śląsk i Pomorze najdroższe w Polsce

Rok 2019 był niezbyt korzystny dla kierowców z Dolnego Śląska oraz Pomorza. Średnia cena polisy OC wynosiła 788 zł (dolnośląskie) i 772 zł (pomorskie) i było to najwięcej w kontekście całego kraju. Cenowo nie odbiegało również województwo mazowieckie (757 zł). Niskimi stawkami mogli za to cieszyć się kierowcy, którzy kupowali OC w województwie podkarpackim (565 zł), opolskim (598 zł) i świętokrzyskim (600 zł)

. Biorąc jednak pod uwagę ceny w zeszłym roku, to początek 2019 i tak przyniósł obniżki nawet do 7.8%.

W jakim mieście zapłacisz najwięcej, a w jakim najmniej?

I kwartał roku 2019 zwiastował najwyższe opłaty za OC we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie, zaliczanych do największych aglomeracji w Polsce. Najmniejsze stawki były proponowane mieszkańcom Rzeszowa, Kielc i Opola. Różnica pomiędzy najdroższym a najtańszym miastem wynosiła aż 56,1%, co jest imponującym wynikiem. Jak widać, wahania pomiędzy konkretnymi ośrodkami są bardzo duże. Wynika to z ryzyka, które (według ubezpieczycieli) wiąże się z jeżdżeniem po największych miastach. Ubezpieczenie OC samochodu (sprawdź na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/) jest produktem, którego cena jest zależna od wielu czynników pozornie niezwiązanych z samym pojazdem.

Jakie marki płacą najmniej?

Od wielu lat można zauważyć, że właściciele samochodów marki Skoda, Fiat i Toyota płacą za OC najmniej. Ciężko jednoznacznie określić, dlaczego tak się dzieje, ale nie zmienia to faktu, że cenniki są dla tych kierowców najłaskawsze. Mniej powodów do zadowolenia mają jednak wszyscy miłośnicy BMW. Polisa ubezpieczeniowa na samochód tej marki jest nawet o ⅓ wyższa niż średnia krajowa cena OC. To z kolei jest wynikiem ilości wypadków, w których biorą udział auta z charakterystycznym okrągłym znaczkiem. Statystyki bezlitośnie pokazują, że kierowcy tej grupy są “najmniej przewidywalni”. To musi odbić się na cenach. 

Podsumowanie

Jak widzisz, narzekanie na stawki ubezpieczeń naprawdę nie jest uzasadnione. Ceny z roku na rok spadają i nie zapowiada się, by miało być inaczej. Oczywiście musisz pamiętać, że koszt OC jest ściśle uzależniony od wielu czynników, a nie tylko od marki samochodu. Dodatkowym atutem naszego rynku ubezpieczeniowego jest mnogość ofert oraz firm oferujących polisy komunikacyjne. Jeśli jesteś zainteresowany tematyką ubezpieczeń oraz kupna, sprzedaży i darowizn w postaci aut w obrębie rodziny, sprawdź ten artykuł: https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: